YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna Hersek sandık başında
Bosna Hersek sandık başında
12 Ekim 2014 16:40
Bosna Hersekli seçmenler, ülkede silahları susturan Dayton Barış Anlaşması'nın ardından yedinci kez devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinde oy kullanmaya devam ediyor.

Toplam 3 milyon 278 bin 908 kayıtlı seçmenin bulunduğu ülkede, devlet başkanlığı ve parlamento seçimleri için, sabah saat 07:00'de (TSİ 08:00) 5 bin 401 noktada oy kullanma işlemi başladı.

Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonu'ndan (CİK) alınan bilgilere göre, ülkenin bazı kentlerinde, teknik sorunlardan dolayı sandıklar 15-20 dakika geç açılırken, oy kullanma işlemi sürecinde ciddi sorunlar yaşanmadı.

CİK'in düzenlediği basın toplantısında, Bosna Hersek genelinde saat 11:00'e kadar oy kullanma oranının yüzde 14,22 olduğu açıklandı. Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı olan ve devlet konseyi Boşnak üyeliği için aday olan Bakir İzzetbegoviç, başkent Saraybosna'da oy kullanmasının ardından basına yaptığı açıklamada, seçmenlerin olgun karar vereceğine inandığını söyledi.

Eşiyle birlikte Nafiya Sarayliç İlkokulu'nda oy kullanan İzzetbegoviç, "Seçmenlerin güzel koalisyon yapabilecek ve ülkeyi durgunluktan kurtaracak olgun bir ekip için oy vermesini bekliyorum. Daha önce yapılan kamuoyu araştırmaları, seçilme oranının yüksek olduğunu gösterdi.

Birkaç saat sonra zaten öğreneceğiz. Bosna Hersek'in Avrupa Birliği yolunda ilerlemesi gerek. Bu yolda ne kadar hızlı ilerlersek, ülkemize o hızla yatırımlar çekebilir ve işsizlik oranını düşürebiliriz" diye konuştu. Daha İyi Gelecek Partisi'nin (SBB) Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi adayı Fahrudin Radonçiç, bugünün Bosna Hersek'te "demokrasi bayramı" olduğunu söyledi.

Seçimlerin adil bir şekilde devam edeceğinden şüphe duymadığını belirten Radonçiç, "Vatandaşların bunca yıllık durgunluk, kötü ekonomik durum ve zor hayat koşullarının ardından değişimi seçeceklerine inanıyorum. Seçmenlerimizin siyasetteki yeni, dinç ve yetenekli kuvvetlere oy vereceğini düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi görevi için yarışan Demokratik Cephe'nin adayı Emir Sulyagiç de oynu Saraybosna'da kullandı. Sulyagiç, daha sonra yaptığı açıklamada, seçimlerin sonunda zafer beklediğini belirterek, tüm seçmenleri oy kullanmaya davet etti.

Devlet başkanlığı konseyi Hırvat üyeliği için yarışan Dragan Çoviç ile Martin Raguj da vatandaşlık vazifelerini yerine getirdi. Bosna Hersek'in Mostar kentinde oy kullanan Raguj, seçilecek ülke liderlerinin Bosna Hersek'i Avrupa Birliği ve NATO yolunda ilerleteceğini umduğunu kaydetti.

Bosna Hersekli seçmenlerin "bazı siyasetçilerin boş sözlerin üstüne çizgi çekmelerini" beklediğini belirten Raguj, "Seçmenlerin olumlu, demokratik, adil, fonksiyonel ve sorumlu Bosna Hersek'i seçeceklerini düşünüyorum" dedi.

Bosna Hersek Hırvat Demokrat Birliği (HDZ BİH) lideri Dragan Çoviç ise oyunu Mostar'da kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, seçmenlerin "Hırvat cevabı"nı destekleyip, "Hırvatça"yı seçeceklerinden emin olduğunu ifade etti.

Ülkeyi oluşturan iki entiteden biri olan Bosna Sırp Cumhuriyeti Başbakanı ve devlet başkanlığı konseyi Sırp üyeliği için yarışan Jelyka Cviyanoviç, Banya Luka kentinde oy kullandı. Cviyanoviç, burada yaptığı açıklamada, "Bugün Bosna Sırp Cumhuriyeti için, demokrasi ve barış içinde geçmesi gereken büyük bir gün. Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından en kısa zamanda hükümet kurulacağını umuyorum. Aynı zamanda, vatandaşların istikrarlı ve sorumluluk sahibi adaylara oy vererek ülkeyi onların eline teslim edeceğini düşünüyorum" diye konuştu. 

İlk resmi olmayan sonuçlar gece yarısı açıklanacak

Devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 4 yılda bir yapıldığı Bosna-Hersek'te seçmenler, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak, Sırp ve Hırvat üyelerinin yanı sıra kanton, entite ve devlet düzeyindeki hükümetlerin milletvekillerini seçmek için oy kullanıyor.

Ülkeyi 4 yıllığına yöneteceklerin belirleneceği seçimlere 65 siyasi parti, 24 bağımsız aday ve 24 koalisyon katılırken, 813 sandalyeden birine oturabilmek için 7 bin 748 aday yarışıyor. Bosna Hersek Merkezi Seçim Komisyonu, resmi olmayan ilk sonuçları gece yarısında açıklamaya başlayacak. 

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler