YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bosna-Hersek, bağımsızlığının 21. yılını kutluyor
Bosna-Hersek, bağımsızlığının 21. yılını kutluyor
01 Mart 2013 13:08
Eski Yugoslavya'dan 1 Mart 1992'de düzenlenen referandumla ayrılan ve bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek, bağımsızlığının 21. yıl dönümünü kutluyor.

 

Bağımsızlık günü etkinlikleri kapsamında Bosna-Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbeoviç, Hırvat üye Jelyko Komşiç, Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Aliya Behmen ve Saraybosna'nın farklı belediyelerinden gelen temsilciler ilk olarak 2. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybedenler anısına yaptırılan ve "Sönmeyen Ateş" olarak adlandırılan anıtın önünde düzenlenen törene katıldı.
 
Buradaki törenin ardından heyet Kovaçi Şehitler Mezarlığı'a geçerek, Bosna-Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç'in mezarını ziyaret etti, saygı duruşunda bulundu ve mezara çelenk bıraktı.
 
Bağımsızlık günü kapsamında liderler son olarak şehir merkezinde bulunan ve 1992-1995 yıllarında kuşatma altındaki Saraybosna'da öldürülen çocuklar anısına dikilen anıta çelenk koydu.
 
Buradaki törenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bakir İzzetbegoviç, 1995 yılında "eksiden" başlayan ülkenin her geçen gün iyiye gittiğini söyledi. İzzetbegoviç, "Beklediğimiz gibi hızlı ilerlemiyoruz, ancak yine de doğru yoldayız" dedi.
 
Dayton Barış Antlaşması'nın imzalandığı 1995 yılında ülkenin her şeye "sıfırdan değil, eksiden başladığını" vurgulayan İzzetbegoviç, "Her şey yıkılmış, ekonomi durmuştu" ifadesini kullandı.
 
Diğer Güneydoğu Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında Bosna-Hersek'teki ekonomik durumun daha kötü olmadığını ifade eden İzzetbegoviç, "Dayton öyle bir anlaşma ki, içinde birtakım engeller barındırıyor. Onun amacı süreci hızlandırmak değil, aksine bazı şeyleri bloke etmek" diye konuştu.
 
İzzetbegoviç, durumdan memnun olmadıklarını ancak yine de ilerleme kaydettiklerini belirterek, "Toplum arasından en kötü yanımız olarak gösterilen ekonomimiz dahi Bulgaristan, Romanya ve Sırbistan'la karşılaştırıldığında biraz daha iyiyiz" dedi.
 
Eski Yugoslavya'nın parçalanmasıyla birlikte Slovenya ve Hırvatistan'ın ardından Bosna-Hersek de 1 Mart 1992 tarihinde düzenlenen referandumla bağımsızlığına kavuşmuştu. Bosna-Hersek'in bağımsızlığında tarihi öneme sahip olan bugün, devleti oluşturan Bosna-Hersek Federasyonu'nda resmi bayram olarak kutlanırken, diğer entite Bosna Sırp Cumhuriyeti bugünü resmi bayram olarak kabul etmiyor.
 
 
AA
 
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler