YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Borç ödenince sorun da çözüldü
Borç ödenince sorun da çözüldü
15 Kasım 2010 18:49
Özbekistan, Tacikistan'a verdiği doğalgazı yeniden artırdı

Özbekistan, biriken doğalgaz borcunu ödeyen Tacikistan'a sattığı doğalgaz hacmini yeniden arttırdı.

Özbekistan'ın doğalgaz taşımacılığı ve dağıtımı yapan Uztransgaz şirketi, biriken doğalgaz borcundan dolayı daha önce Tacikistan'a verdiği doğalgaz miktarını azaltırken, Tajiktransgaz şirketinin biriken 1,8 milyon dolarlık borcunun ödemesinin ardından verdiği doğalgaz miktarını 2 kat arttırdı.

 Tajiktransgaz'dan yapılan açıklamada, Uztransgaz şirketinin, Tacikistan'a verdiği doğalgaz hacmini Tacik tarafının biriken borcu yüzünden azaltmasının ardından, Tacik tarafının 1,8 milyon dolarlık borcu ödediği ve Tacikistan'a saatte verilen 12 bin metreküp Özbek doğalgazının yaklaşık 2 kat artışla 23 bin metreküpe çıkarıldığı belirtildi.

Açıklamada, Özbekistan'dan alınan doğalgazın büyük bir kısmının ülkedeki önemli sanayi işletmeleri olan Tacik Alüminyum Fabrikası (Talko) ve Tacik Çimento fabrikalarının faaliyetinin sağlanması için kullanıldığı kaydedildi.

Açıklamada, ayrıca 2010 yılının Ocak-Ekim ayları arasında Tacikistan'ın satın aldığı Özbek doğalgazı miktarı yüzde 25 oranda azalırken, Tacik tarafının bu dönemde satın aldığı 132,5 milyon metreküp Özbek doğalgazı için toplam 31,2 milyon dolar ödediği kaydedildi.

2009 yılında 530 milyon metreküp Özbek doğal gazının bin metreküpünü 240 dolardan satın alma konusunda mutabakat sağlanmasına rağmen, Tacikistan geçen sene biriken doğalgaz borçlarından dolayı bu miktarın büyük bir kısmını satın alamamışken, bu yıl başında Özbek tarafı ile 2010 yılı için 250 milyon metreküp Özbek doğalgazının bin metreküpünü 239 dolardan satın alma konusunda anlaşmıştı. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler