YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombayı attı, petrolü kaptı!
Bombayı attı, petrolü kaptı!
02 Eylül 2011 08:06
Sarko'nun Libya petrolü için muhaliflerle anlaştığı ortaya çıktı...

Libya harekatında başı çeken Fransa’nın daha krizin başında, muhaliflere tam destek karşılığında petrolden pay istediği ortaya çıktı. Fransız Liberation gazetesinin iddiasına göre Sarkozy, Bingazi’de Kaddafi’ye karşı kurulan Ulusal Geçiş Konseyi’nin sözcüsüyle bizzat anlaşma imzaladı ve ülkenin petrol kaynaklarının yüzde 35’ini aldı.

Bosna savaşı sırasında BM’nin sivilleri korumak için aldığı uçuşa yasak bölge kararının Sırplar tarafından tam 462 kez ihlal edilmesine rağmen NATO uçaklarının Belgrad yönetimini bombalamasına 5 yıl boyunca karşı çıkan Fransa, Libya konusunda ise çok hevesli davranmıştı. Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, müdahale kararının alınmasında iki gün sonra apar topar Paris’te düzenlediği konferans sırasında savaş uçaklarını kaldırarak Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin üzerine bomba yağdırmaya başlamıştı. 19 Mart’ta bombalama sırasında yaptığı açıklamada, “Libya’da kendi halkını öldüren Cani deliyi durdurmak bizim görevimiz” diyen Sarkozy’nin bu tarihten iki hafta sonra da Libyalı muhaliflerle ülkenin petrol rezervlerinin yüzde 35’inin Fransa’ya verilmesi konusunda gizlice anlaştığı ortaya çıktı.

‘Size tam destek veririz ama...’

Fransız Liberation gazetesinin manşetten verdiği haberine göre Sarkozy, koalisyon güçlerinin Libya’yı bombalamaya başlamasından 14 gün sonra Bingazi’de kurulan Ulusal Geçiş Konseyi (UGK) yetkilileri ile kendilerini tanımak ve tam destek vermek karşılığında anlaşma yaptı. Libya Ulusal Geçiş Konseyi tarafından kaleme alınan ve Katar yönetimine gönderilen 3 Nisan tarihli mektubu ile geçiren Liberation gazetesi, anlaşmayı Libya adına UGK’nin sözcüsü olan Mahmud Şammam bizzat imzaladı. Mektubun içeriğinde ise Libya’daki petrolün yüzde 35’inin Fransa’ya verileceği konusunda anlaşmaya varıldığı kaydediliyor.

Fransa Dışişleri Bakanı: Haberim yok

Londra’daki Libya konferansı sırasında imzalanan mektubun bir kopyasının da Arap Ligi Genel Sekreteri Amr Musa’ya gönderildiğine dikkat çekildi. Fransız yetkililer ise, gizlice yaptıkları bu anlaşmadan haberdar olmadıklarını öne sürdü. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, gazetede yer alan haberle ilgili olarak, “Bu tür bir mektuptan haberdar değilim” diye konuştu. RTL radyosuna konuşan Juppe, “Muhalifleri destekleyen ülkelere Libya’nın inşasında öncelik verilmesi de gayet mantıklı bir durum. Ulusal Geçiş Konseyi de, resmi bir şekilde yaptığı açıklamada, kendilerini destekleyenlere öncelik verileceğini duyurmuştu” dedi. Geçen hafta da İtalyan hükümeti, Libya’nın dondurulan hesaplarındaki 500 milyon euro’nun UGK’ye verileceğini açıklamış, bunun karşılığında da İtalyan petrol şirketi ENİ’nin büyük bir petrol anlaşması yapacağını kaydetmişti.

Fransa 1 koydu 3 bin 860 aldı

6 milyon nüfusu olan Libya’nın 44 milyar varil petrol rezervi bulunuyor. Dünyada en çok petrol rezervine sahip 10’uncu ülke olan Libya’da tüm petrol anlaşmaları Kaddafi ve ailesi tarafından yürütülüyordu. Libya’ya yönelik hava saldırısı için 359 milyon dolar harcayan Fransa yaptığı bu gizli anlaşma sayesinde 1 trilyon 386 milyar dolar değerindeki 15.4 milyar varil petrolü işleme hakkına sahip olacak.

Başardık Sarko!

Paris’te bir araya gelen liderler son derece mutluydu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Elysee Sarayı’nın önünde kendisini karşılayan Sarkozy’ye böyle koştu. Tüm liderleri ve Dışişleri düzeyinde sadece Clinton’ı kapıda karşlayan Sarkozy, Davutoğlu’nu karşılamadı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler