YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bombardımandan kaçan Türkmenlerin zorlu yaşamı
Bombardımandan kaçan Türkmenlerin zorlu yaşamı
26 Kasım 2015 16:22
Saldırılarından kaçan Türkmen ve Araplar, Türkiye sınırı yakınındaki Yamadı köyü çevresinde kurdukları çadırlarda güç koşullarda yaşamaya çalışıyor.

Esed rejiminin Rusya'nın da desteğiyle Lazkiye kırsalındaki Bayırbucak Türkmen bölgesine yönelik saldırılarından kaçan Türkmen ve Araplar, Türkiye sınırı yakınındaki Yamadı köyü çevresinde kurdukları çadırlarda güç koşullarda yaşamaya çalışıyor.

Yoğun saldırıların yaşandığı Bayırbucak Türkmen ve Cebel Ekrad bölgelerinden kaçanlar, Türkiye sınırı yakınlarında güvenli gördükleri Yamadı köyü çevresinde kurdukları derme çatma çadırlarda hayatlarını sürdürmeye çabalıyor. 

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan binlerce kişi, Hatay'ın Yayladağı ilçesine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan bölgede, elektriğin olmadığı, su ihtiyacının ise varillerle başka yerden taşınarak karşılandığı alanda yaşam mücadelesi veriyor.

Bombardımandan kaçarak Yamadı köyünün yakınına gelenler, Türkiye'den ulaştırılan çadır, giysi, erzak gibi yardımlarla ayakta kalmaya çabalıyor. 

"Ağaçların altından, dereleri, tepeleri geçerek geldik"

Ailesi rejimin elindeki bölgede yaşadığı için görüntü vermek istemeyen Türkmen Nebil Şaki, AA muhabirine, bombardımanına maruz kaldıkları Rus ve rejim ordularının yollara düşen sivil insanları bile katlettiğini söyledi.

Rejim elindeki bölgede kalan ailesinin can güvenliğinin bulunmadığını ifade eden Şaki, şöyle konuştu:

"Günlerdir rejim ve ona destek veren Rus savaş uçakları, çocuk, yaşlı demeden bombalıyor. Bombardımandan canımızı zor kurtardık. Ailemin çoğu, orada kaldı. İki çocuğumla gelmek zorunda kaldım. Gelirken yolda bizlere varil bombasıyla saldırdılar. Ağaçların altından, dereleri, tepeleri geçerek zorlu bir yolculuğun ardından geldik. Yanımıza aldığımız kıyafetler vardı, onları da yorgunluk nedeniyle bırakmak zorunda kaldık. Can güvenliğimizi koruma adına son olarak Türkiye sınırına geldik. Allah, Türkiye'den razı olsun. Bizlere çadır, erzak ve gıda yardımında bulundu. Burada kendimizi güvende hissediyoruz."

Rus savaş uçaklarının bölgeyi DAEŞ bahanesiyle vurduğunu söyleyen Şaki, "Bulunduğumuz bölgede DAEŞ olmamasına rağmen bizleri o bahaneyle vuruyorlar. Orada sadece Türkmenler bulunuyor'' dedi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler