YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bomba açıklama: O dur derse İsrail durur!
İsrail eski Hükümet Sözcüsü Uri Dromi Gazze'ye başlatılan kara harekatıyla ilgili, ''John Kerry 'dur' derse İsrail durur'' dedi.
Bomba açıklama: O dur derse İsrail durur!
26 Temmuz 2014 / 00:30 Güncelleme: 26 Temmuz 2014 / 00:03

Dromi, BBC Türkçe'den Beril Eski'ye bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. İşte o çarpıcı röportajdan bir bölüm:

Uri Dromi'ye lafı uzatmadan soruyu soruyorum, harekât ne zaman duracak? Cevabı, sorum kadar doğrudan oluyor: Kerry ne zaman dur derse, o zaman dururuz!
Dromi'yle aramızdaki bu konuşma, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry İsrail'e gelmeden bir gün önce gerçekleşiyor. Ertesi gün geleceğini hatırlattığımda, Kerry'nin aslında Katar, Türkiye, Mısır ve İsrail arasında bir iletişim kurmaya çalışacağını söylüyor. Öyle anlaşılıyor ki İsrail, Kerry'den ateşkese dair bir adım beklemiyor.
 
Reagan fotografı görünce...
 
Ve yaşadığı bir olayı anlatıyor:
 
"Lübnan iç savaşına İsrail müdahalesi sırasında yaralandığı iddia edilen bir çocuk fotoğrafı ABD Başkanı Ronald Reagan'a ulaşmış. Reagan bizi aradı ve ‘durun' dedi. Biz de hemen durduk. Gerçi sonra fotoğrafın başka birine ait olduğu ve 2-3 sene önceki bir çatışmadan olduğu ortaya çıktı."
 
Filistin Barış Koalisyonu Başkanı Nidal Fuqaha da, ABD'nin ateşkes konusunda isteksiz olduğu konusunda Dromi'yle hemfikir: "ABD İsrail'e ‘Bizden bir şey bekleme' diyor. Bu yaklaşımın değişmesi lazım."
 
Muhalefette yer alan İşçi Partisi milletvekili Ömer Barlev de ateşkesin yakın olmadığını ifade ediyor. Barlev, "Tünellerin yok edilmesi için kara harekâtı çok daha erken başlatılmalıydı. Tünellerinin çoğunun imhasının en az 5-6 gün alabileceği belirtiliyor" diyor. Barlev'e göre tüneller yok edilmeden kara harekâtının bitmesi pek mümkün değil.

Tek birşey durdurur
 // Muhafız
İster inanın ister inanmayın israili durdurmanın tek yolu telavivde, hebronda ikinci Hiroşima vakasını yaşatmaktır. Bu nedenle aynı acıları ülkelerinde yaşarlarsa belki katliamın ne olduğunu anlarlar belki. 5kilotonluk nükleer silahlar hangi ülkede var derseniz tabiki Pakistan... Nükleer silah kullanıldığında neolacağını İsrail halkı Japonlara sorsun... ...
26 Temmuz 2014 Cumartesi 18:58
04:23
 // n.s
Amerika kendi cemberini kendi daraltiyor. BirTurk vatandasi her yere seyahat edebir ama onlar....
26 Temmuz 2014 04:23
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler