YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bölgesel bir facia
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, uluslararası topluma, Suriye'deki krizin sona erdirilmesi için harekete geçmesi çağrısında bulundu.
Bölgesel bir facia
25 Eylül 2012 / 23:22 Güncelleme: 25 Eylül 2012 / 23:24

Ban, ''Kriz artık Suriye'yle sınırlı olmaktan çıktı, küresel yansımaları olan bölgesel bir facia haline geldi'' dedi.

Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun temsil ettiği BM 67'inci Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını yapan Ban, Suriye'deki vaziyetin gün geçtikçe daha kötüleştiğine değinerek, şunları kaydetti:

''Kriz artık Suriye'yle sınırlı olmaktan çıktı, küresel yansımaları olan bir bölgesel facia haline geldi. Bu durum, uluslararası barışa ve güvenliğe karşı ciddi ve giderek artan, BM Güvenlik Konseyi'nin adım atmasını gerektiren bir tehdit. Uluslararası topluma, özellikle de BM Güvenlik Konseyi'nin üyeleri ve bölgedeki ülkelere, (BM ve Arap Birliği'nin Özel Temsilcisi) El Lahdar El İbrahimi'nin çabalarına sağlam ve somut destek vermeye çağırıyorum''.

Suriye'de şiddete ve her iki tarafa silah akışına son vermeleri ve Suriyelilerin öncülüğündeki bir geçiş sürecini mümkün olan en erken zamanda hayata geçirmeleri gerektiğini ifade eden Ban, Suriye'de ve ötesinde insani ihtiyaçların artmakta olduğunu dile getirdi. AA
 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler