YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bölgedeki 9 ilde toplantılar yapılacak
Bölgedeki 9 ilde toplantılar yapılacak
11 Kasım 2007 15:58
Bölgedeki 9 ilde toplantılar yapılacak

GAP, şüphesiz cumhuriyetin en önemli ve büyük yatırımlarından biri... Peki ama, bu önemli proje doğru ve gerektiği gibi kullanılabiliyor mu? Bölgede terörün kökünü kazıma konusunda kararlı bir tutum sergileyen hükümet, GAP'a da yeniden el attı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında bir heyet, bölge ülkelerinde kapsamlı toplantılar düzenliyor.

Kurul, Devlet Bakanı Nazım Ekren başkanlığında, GAP bölgesindeki yöneticiler ve sivil toplum örgütlerinin katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda öncelikli gündem, sulama yatırımlarının hızlandırılması ve halkın projeye katılmasını sağlamaktı. Zira halkın projeye katılması demek, refah ve mutluluğun artması anlamı taşıyor.

Başbakan Yardımcısı Ekren, GAP projesinin nakdi gerçekleşme oranını yüzde 59,3 olara açıkladı. Bu oran tarımda yüzde 26, enerjide yüzde 83,6, ulaştırma-haberleşmede yüzde 45,3, turizmde yüzde 31,9, diğer alanlarda ise yüzde 94,9.

Toplantılar, GAP Bölgesi'ndeki 9 ilde sürdürülecek. Bu toplantılardan çıkan sonuçlar ise GAP Yüksek Kurulu'nda ele alınıp çözüm önerileri tartışılacak.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler