YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boko Haram'ın elindeki 112 esir kurtarıldı
Boko Haram'ın elindeki 112 esir kurtarıldı
16 Şubat 2016 12:33
Borno eyaletinde ve Kamerun'da düzenlenen operasyonda 112 esir kurtarıldı. Operasyonda Kamerunlu bir yetkili öldü

Nijerya'nın kuzeydoğusunda, Kamerun sınırında yer alan Borno eyaletinin Kirawa Jimni köyünde düzenlenen operasyonda Boko Haram militanlarının esir aldığı 112 kişi kurtarıldı.

Ordu Sözcüsü Sani Osman, Nijerya ve Kamerun'un ortaklaşa yürüttüğü operasyonda kurtarılanlar arasında 68 çocuk ve 36 kadının bulunduğunu belirterek "Komşularımızla işbirliğimiz, bize yeni bir güç kattı. Boko Haram teröristlerine karşı yürüttüğümüz mücadelenin bir meyvesini daha aldık" dedi.

Operasyonda ağır yaralanan Kamerunlu bir yetkilinin kurtarılamadığını ifade eden Osman, 8 askerin de yaralandığını söyledi.

Borno'da geçen hafta düzenlenen operasyonda Boko Haram'ın elinden 324 rehine kurtarılmış, 31 örgüt militanı öldürülmüştü. 

Adı yerel dilde "Batılı tarzda eğitim yasaktır" anlamına gelen Boko Haram, 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'da 2000'li yılların başından beri faaliyet gösteriyor. Örgütün, lideri Muhammed Yusuf'un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009'da düzenlemeye başladığı kitlesel şiddet eylemlerinde şimdiye kadar 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler