YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boko Haram üyesi 33 kişi öldürüldü
Boko Haram üyesi 33 kişi öldürüldü
27 Kasım 2014 20:12
Nijerya'nın kuzeydoğusunda çıkan çatışmada 33 Boko Haram üyesi öldürüldü.

Polis, Borno eyaletinin Kareto kentindeki çatışmanın, Boko Haram şiddetine karşı kendilerini korumak amacıyla yerel halkın oluşturduğu silahlı grup ile örgüt arasında çıktığını belirtti.

Çatışmada, Nijer sınırındaki Kareto'yo kontrol altına almak amacıyla saldırı düzenleyen 33 militan öldürüldü. Ordunun da örgüt ile mücadelede yerel silahlı gruba destek verdiği bildirildi. Boko Haram tarafından yakın bir süre önce işgal edilen Borno eyaletine bağlı Damasak kentindeki saldırıda 40 sivil hayatını kaybetmişti.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinin başkenti Maiduguri'de önceki gün iki dakika arayla düzenlenen iki intihar saldırısında en az 34 kişi yaşamını yitirmişti.

Yaklaşık 160 milyon nüfusuyla Afrika'nın en büyük ülkesi Nijerya'nın kuzeyinde faaliyet gösteren Boko Haram, geçen ay bazı kentleri kontrolü altına almış ve söz konusu bölgelerde "halifelik" ilan etmişti.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde 5 yıldır şiddet eylemleri düzenleyen Boko Haram'ın son 6 ayda düzenlediği saldırılarda, güvenlik görevlileri dahil 2 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler