YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Boko Haram militanları dinle alakası olmayan suçlular"
"Boko Haram militanları dinle alakası olmayan suçlular"
23 Şubat 2015 10:12
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Boko Haram militanlarını "dinle alakası olmayan suçlular" olarak nitelendirdi.

Fabius, terör örgütü Boko Haram ile mücadele kapsamında Çad ve Kamerun'un ardından son olarak Nijer'i ziyaret etti.

Nijer Dışişleri Bakanı Bazum Muhamed ile düzenlediği ortak basın toplantısında Fabius, "Boko Haram'ın son derece tehlikeli bir örgüt ve militanların dinle alakası bulunmayan suçlular olduğunu" belirtti.

Fabius, Boko Haram'ın kazanç sağlamak için kaçakçılık yaptığını ve gençleri terörle kendine çektiğini söyleyerek acilen daha fazla önlem alınması çağrısında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, Boko Haram'ın saldırılar düzenlediği Nijerya'nın kuzeyinin başkent Abuja'ya ve Nijerya'nın en büyük kenti Lagos'a uzakken Nijer, Çad ve Kamerun'a çok yakın olduğunu hatırlattı.

Örgütle mücadelede Nijer, Çad ve Kamerun'un son derece cesur davrandığını ifade eden Fabius, bu ülkelerin çabalarının uluslararası toplum tarafından takdir edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Fransa'nın bu 3 ülkenin yanında olduğunu vurgulayan Fabius, BM Güvenlik Konseyi üyesi olarak Boko Haram ile mücadelede Afrika Birliği'nin taleplerine tam destek verdiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius ayrıca örgütün faaliyet göstermeye başladığı Nijerya'dan da daha fazla çaba beklendiğini belirtti.

Nijer Dışişleri Bakanı Bazum Muhammed de Boko Haram örgütüyle mücadele kapsamında şimdilik Nijerya’ya asker gönderilmediğini bildirdi.

Muhammed, Fabius ile ortak basın toplantısında, Nijer’in kendini savunmaya yönelik bir duruş sergilediğini kaydetti.

Muhammed, Nijerya’da asker bulundurmadığını ancak gerektiğinde bu ülkeye asker konuşlandırabileceğini vurguladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius Afrika turunun ikinci ayağı Kamerun'da ülkesinin Boko Haram ile mücadeleye doğrudan destek vermeyeceğini belirtmişti.

Fabius, Kamerun Devlet başkanı Paul Biya ile görüşmesinden sonra Fransa'nın terör saldırılarından etkilenen dost ülkelere yardım ettiğini ancak mücadeleye doğrudan katılma niyetinde olmadığını söylemişti.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler