YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Boko Haram hapishaneye saldırdı, tutukluları serbest bıraktı
Boko Haram hapishaneye saldırdı, tutukluları serbest bıraktı
29 Ekim 2014 23:23
Terör örgütü Boko Haram, Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Mubi kasabasında bir hapishaneye saldırarak tutukluları serbest bıraktı.

Askeri bir kaynaktan edinilen bilgiye göre, ağır silahlı teröristler, önce Borno eyaletindeki Uba kasabasına, ardından Adamawa eyaletindeki Mubi kasabasına saldırdı. Yerel bir yöneticinin evine ve bir polis karakoluna saldırıldığını belirten kaynak, askeri birliklerin saldırıyı püskürtmeye çalıştığını söyledi.

Teröristlerin Mubi karakoluna saldırarak tutukluları serbest bıraktığını ifade eden kaynak, saldırıda yaşanan kayıplara dair bir bilgi vermedi.

Mubi kasabasında yaşayan Grace Ojo ve Musa Jadda isimli kişiler saldırıyı doğruladı. AA muhabiriyle telefonla konuşan Ojo, teröristlerden kaçmak için kasaba dışında saklandıklarını belirtti.

Nijerya hükümeti, 17 Ekim Cuma Boko Haram ile kaçırılan 200'den fazla kız öğrencinin güvenli şekilde dönüşlerinin sağlanması koşulunun da yer aldığı bir ateşkes ilan edildiğini açıklamıştı.

Ateşkesin açıklamasının ardından şiddet eylemlerinin ve kaçırmaların devam etmesi üzerine, Nijerya Dışişleri Bakanı Aminu Wali, Boko Haram'la ateşkes görüşmelerinin halen devam ettiğini belirtmişti.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno, Yobe ve Adamawa eyaletlerinde 5 yıldır şiddet eylemleri düzenleyen Boko Haram'ın son 6 ayda yaptığı saldırılarda, güvenlik görevlileri de dahil yaklaşık 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler