YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BMGK'ya Libya'da ''derinleşen sivil savaş'' uyarısı
BMGK'ya Libya'da ''derinleşen sivil savaş'' uyarısı
27 Ağustos 2014 23:34
Libya'nın BM Daimi Temsilcisi Dabbaşi, Libya ile ilgili yeni bir karar tasarısının kabul edildiği BMGK'nın bugünkü toplantısında, "ülkesinin sivil savaşa sürükleneceği" uyarısında bulundu.

Libya'daki son gelişmelerin ele alındığı BMGK toplantısında konuşma yapan Libya'nın BM Daimi Temsilcisi İbrahim Dabbaşi, 13 Temmuz'dan bu yana Libya'daki durumun oldukça karışık olduğunu belirtti.

Gelişmelerin gittikçe daha da karmaşık hale gediğini belirten Dabbaşi, ''Şayet çok dikkatli ve eylemlerimizde akıllıca bir tutum içinde olmazsak içinde bulunulan durum, tam teşekküllü bir sivil savaşa doğru gidiyor'' ifadesini kullandı.

Görevi 1 Eylül'de İspanyol diplomat Bernardino Leon'a devredecek BM'nin Libya'daki Destek Misyonu'nun (UNSMIL) Başkanı Tarık Mıtri de Libya'daki durumdan endişe duyduğunu dile getirdi.

Konuşmasında, çatışmanın yükünü Libya halkının çektiğini belirten Mıtri, 100 binden fazla kişinin yerlerinden olduğunu ve 150 bin kişinin de yurt dışına iltica etme arayışında olduğunu kaydetti. Mıtri, "Libya'da yaşam koşullarında genel bir bozulma var. Gıda, yakıt, su ve elektrik sıkıntısı var. Yabancı sağlık personelinin ayrılması ve tıbbi malzemelerin yetersizliği.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler