YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BMGK'da Japonya'nın Suriye tasarısına Rusya'dan veto
BMGK'da Japonya'nın Suriye tasarısına Rusya'dan veto
18 Kasım 2017 03:07
Rusya, Japonya tarafından hazırlanan Suriye'de kimyasal silah kullanımını soruşturan BM misyonunun görev süresinin 30 gün uzatılmasını öngören tasarıyı veto etti

Rusya, BM ile Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (OPCW) Suriye'deki kimyasal silah saldırılarını incelemek için kurduğu ortak misyonun yetkisinin uzatılmasını öngören BMGK karar tasarısını veto etti.

Rusya ile birlikte Bolivya da tasarıyı veto etti. BMGK'da bir karar tasarısının kabul edilmesi için 9 evet oyu verilmesi gerekiyor. Tasarının ayrıca BMGK'nın daimi üyelerinin (Rusya, ABD, İngiltere, Fransa ve Çin) hiçbiri tarafından veto edilmemesi gerekiyor.
BM ve OPCW'nin ortak misyonunun bir raporunda, Suriye'nin Han Şeyhun kabasından nisanda düzenlenen sarin saldırısının suçlusunun, Suriye hükümeti olduğuna 'inanmalarını sağlayan bulgulara ulaşıldığı' iddia edilmişti.

OPCW ve BM'nin Ortak Soruşturma Mekanizması (JIM) tarafından hazırlanan ve İdlib'in Han Şeyhun kasabasındaki kimyasal saldırıdan Suriye'yi sorumlu tutan rapor Rusya tarafından eleştirilmiş, raporun 'sistematik eksiklikler' ile dolu olduğu belirtilmişti.

sputnık

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler