YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Yemen'e yeni özel temsilci
BM'den Yemen'e yeni özel temsilci
25 Nisan 2015 21:27
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, ülkedeki krize diplomatik çözüm bulma çabalarını koordine etmesi amacıyla Moritanyalı İsmail Ould Şeyh Ahmed'i, Yemen özel temsilcisi olarak atadı.

İsmail Ould Şeyh Ahmed, İngiliz vatandaşı Cemal bin Ömer'in görevini devralarak Husiler ve Yemen yönetimi arasındaki çatışmaların barışçıl bir şekilde çözümü için çalışacak.

 

Daha önce birçok BM kuruluşunda görev alan Ahmed, son olarak BM'nin Ebolayla mücadele özel temsilcisi (UNMEER) olarak görev yapıyordu.

Cemal bin Ömer'in Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Husiler ve Yemen Hükümeti arasında sürdürdüğü diplomatik çözüm girişimi başarılı olamamış ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, 26 Mart'ta Yemen'e hava saldırısı başlatmıştı.

Körfez ülkelerinin Cemal bin Ömer'in çalışmalarından rahatsız olduğu ve değiştirilmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a baskı yaptıkları öne sürülmüştü. 

Cemal bin Ömer, hava saldırılarının başlamasının ardından, 4 yıldır sürdürdüğü görevinden ayrılmak istediğini BM Genel Sekreteri'ne belirtmiş, 16 Nisan'da da BM, Ömer'in görevi bırakacağını duyurmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler