YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Yemen operasyonu açıklaması
BM'den Yemen operasyonu açıklaması
01 Nisan 2015 02:03
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Yemen'de devam eden askeri operasyonlarda çok sayıda sivilin hayatını kaybetmesi ve yaralanması ile özellikle El-Mazrak mülteci kampına hava saldırısı düzenlenmesinden derin endişe duyduğunu bildirdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, 30 Mart'ta Harad'da yerlerinden edilmiş kişilerin barındığı El-Mazrak kampı ile Dhale'de birçok hastaneye yapılan hava saldırılarında, arasında çocukların da olduğu sivillerin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Genel Sekreter Ban'ın, Yemen'deki askeri operasyona katılan tüm taraflara sivillerin korunması konusunda uluslararası hukuk altındaki yükümlülüklerini hatırlatarak, "orantılılık, tedbir ve sivil ayrımı" konularına dikkati çektiği ifade edildi.

Hastanelerin ve sağlık kuruluşlarının uluslararası hukuk altında özel statüleri olduğunu hatırlatan Ban'ın, Yemen'deki sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerektiği yönündeki görüşlerini yinelediği bildirildi.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, daha önce yaptığı açıklamada, mülteci kampına düzenlenen hava saldırısının uluslararası hukuka göre suç olduğunu ve faillerin hesap vermesi gerektiğini belirterek, saldırıyı kimin düzenlediğinin halen araştırıldığını söylemişti.

 

AA

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler