YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Yemen açıklaması
BM'den Yemen açıklaması
24 Eylül 2014 07:40
Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) üyeleri Yemen'de yönetimin meşru temsilcisinin, seçimle ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin girişimiyle başa gelen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi olduğunu açıkladı.

BMGK'dan yapılan yazılı açıklamada, "yönetimin meşru temsilcisinin Hadi olduğu" vurgulanarak, Ensarullah Hareketi'ne (Husiler) "yönetimle imzalanan anlaşmanın şartlarına uyması" çağrısı yapıldı.

Ülkede istikrar ve şiddetsizlik ortamının önemine işaret edilerek, yönetimle Husiler arasında varılan anlaşmadan duyulan memnuniyetin dile getirildiği açıklamada, Yemen'deki tüm taraflar "şiddete derhal son vermeye" davet edildi.

Muhalif siyasilerin tehdit edilmesinin veya saldırıya uğramasının, ülkede istikrar ve güven sorunu çıkardığı için durumun kabul edilemez olduğu ifade edilen açıklamada, tarafların varılan anlaşmaya riayet etmesi istendi.

"Barışçıl geçiş sürecini baltalamak için şiddet kullananların" kınandığı açıklamada, doğru yolda ilerlemek için tüm taraflara Cumhurbaşkanı Hadi'nin arkasında durma çağrısı yapıldı.

Sana, son bir haftadır yoğun çatışmalara sahne olmuş, Husiler, Savunma Bakanlığı ve Merkez Bankasını ele geçirmişti.

Yemen'de yönetim ile Husiler arasında pazar günü imzalanan anlaşmada, 3 gün içinde yeni hükumet kurulması, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin, hiçbir siyasi partiye üye olmayan birine başbakanlık görevi vermesi, petrol ürünlerine getirilen zammın düşürülmesi, Cumhurbaşkanlığına ayrılıkçı Güney Hareketi ve Husilerden birer yardımcı atanması ve Husilerin başkent Sana'da kurduğu protesto çadırlarının kaldırılması öngörülüyor.

Etiketler: , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler