YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Ürdün'deki işsizlere destek
BM'den Ürdün'deki işsizlere destek
15 Aralık 2014 17:40
Birleşmiş Millletler Dünya Gıda Programı'nın (WFP), 160 bin yoksul Ürdün vatandaşına iş imkanı sağlamak amacıyla çalışma başlattığı bildirildi.

 

WFP'nin Ürdün'deki Basın Sorumlusu Fatin el-Hindi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, WFP'nin, 160 bin vatandaşına çeşitli yollarla yardım ederek Ürdün hükümetine destek vermeye çalıştığını ifade etti.

Fakir kişilere para veya gıda yardımı yapıldığını, gençlerin çeşitli meslek gruplarında eğitilerek iş piyasasına girmelerinin sağlandığını belirten Hindi, ilk aşamada İrbid ve Mafrak kentlerinde işsiz 500 gencin 18 meslek dalında eğitildiğini kaydetti. 

Hindi, eğitim görenlerin yüzde 80'inin iş bulduğunu, iyi bir gelecek için makul bir gelire sahip olma fırsatı yakaladıklarını ifade etti.

Mafrak kentinde eğitimini tamamlayanlardan Sekine Şedifat, 4 arkadaşıyla yemek ve tatlı yapıp sattıkları bir dükkan açtıklarını belirtti.

Daha önce böyle bir şeyi başarabileceğini aklından bile geçirmediğini dile getiren Şedifat, söz konusu projeyle eşine ev masraflarında destek olmayı düşündüğünü söyledi.

Suriyelilerin daha az ücrete razı olmaları ve sosyal güvence talep etmemeleri nedeniyle iş dünyasında daha çok tercih edildiğini belirten Tağrid el-Hac ise söz konusu projenin henüz meyve vermediğini savundu.

Mafrak kenti sakinlerinden 18 yaşındaki İbrahim er-Raşid de ev elektiriğiyle ilgili bir işte istihdam edilmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Elinde doğuştan bir problem olduğunu ifade eden İbrahim, eğitim aldıkları sırada diğer geçler gibi çalışabileceğini farkettiğini kayderek, ülkedeki Suriyeli sığınmacılar nedeniyle kiralarında büyük artış yaşandığını, yeni girdiği işten kazandığıyla ailesine destek olabileceğini söyledi.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler