YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Türkiye'ye övgü dolu sözler
BM'den Türkiye'ye övgü dolu sözler
24 Ekim 2013 10:10
Birleşmiş Milletler'de (BM) düzenlenen Afrika haftasında, Türkiye'nin Afrika'daki faaliyetlerinden övgüyle söz edildi.

BM'de 21-25 Ekim Afrika Haftası dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Afrika'nın Kalkınması için Yeni Ortaklık (NEPAD) adlı kuruluşun Başkanı Dr. İbrahim Assane Mayaki, ''Türkiye, Afrika'nın kalkınmasında anahtar ülke'' dedi.

Anadolu Ajansı'na açıklamada bulunan Dr. Mayaki, Türkiye'nin Afrika'nın kalkınmasında önemli bir faktör haline geldiğini ifade etti.

Türkiye'nin, Afrika kıtasında eğitim alanındaki girişimleriyle iyi bilinen ülke haline geldiğini belirten Dr. Mayaki, otoyol inşaatları ve iletişim bağlantıları konularında da adından söz ettiren Türkiye'nin kıtaya katkısının daha da artmasının beklendiğini söyledi.

Afrika'nın gelişmesi için ''sanayi, tarım, eğitim, bilgi teknolojileri'' gibi alanlarda eşzamanlı ilerleme sağlanması gerektiğine işaret eden Dr. Mayaki, altyapı eksikliklerinin kıtaya yılda milyarlarca dolara mal olduğunu ve büyümenin yavaşlamasına yol açtığını belirtti.

Ortadoğu ve Kafkasya'da ''ekonomi ve diplomasi alanlarında yükselen yıldız'' olarak nitelendirilen Türkiye,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı Afrika açılımıyla 10 yıl önce 12 olan Afrika'daki diplomatik misyon sayısını 31'e çıkardı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler