YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Suriye'deki varil bombalı saldırılara kınama
BM'den Suriye'deki varil bombalı saldırılara kınama
30 Nisan 2015 01:07
BM Genel Sekreteri Ban, Suriye rejiminin Filistinli mültecilerin barındığı Yermuk Kampı'na varil bombalarıyla saldırmasını kınadı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye rejiminin Filistinli mültecilerin barındığı Yermuk Kampı'na varil bombalarıyla saldırmasını kınayarak bu saldırılara son verilmesi çağrısı yaptı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğünden yapılan açıklamada, "BM Genel Sekreteri Ban,Suriye rejiminin, içeride siviller bulunurken kampı bombalamayacağı güvencesi vermesine rağmen dün kampa hava saldırısı düzenlemesini sert şekilde kınamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Suriye ordusuna ait helikopterler dün başkent Şam civarındaki Yermuk Kampı, Haceru'l Esved ve Tadamun bölgelerine helikopterlerle 28 varil bombası atmıştı.

BM açıklamasında, binlerce kişinin kampta mahsur kaldığı, silahlı grupların içeride, hükümet güçlerinin ise dışarıda sivilleri rehin tuttuğu vurgulanarak, " BM Genel Sekreteri Ban,Suriye hükümetinden, Yermuk Kampı'nda sivillerin hayatını tehlikeye atan saldırılarını biran önce durdurmasını istemektedir" ifadelerine yer verildi.

Tüm taraflardan kamptaki sivillere yardım ulaştırılmasına izin vermelerini de isteyen Ban, BM Güvenlik Konseyi ve taraflar üzerinde etkinliği olan ülkelerden sivillerin korunması için inisiyatif almalarını da istedi.

Başkentin güneyinde yer alan ve 3 yıldan bu yana Şam yönetimine bağlı güçlerin kuşatması altında bulunan Yermuk Mülteci Kampı'nda ülkedeki iç savaştan önce 950 bin kişi kalırken şimdi bu sayının 18 bin civarında olduğu ifade ediliyor.

Yermuk Mülteci Kampı'nda çoğunlukla Golan Tepeleri'ndeki yerlerinden olan Suriyeliler ile Filistinli mülteciler kalıyor.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler