YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Suriye uyarısı
BM'den Suriye uyarısı
29 Nisan 2016 16:46
Birleşmiş Milletler, Suriye'de artan çatışmalar ile hastane ve pazar yerlerinin bombalanması nedeniyle sivillerin hayatlarının 'korkunç derecede hiçe sayıldığı' ve ölümleri daha da arttıracak boyutta askeri bir hazırlık içinde olunduğu uyarısında bulundu.

BM'den yapılan yazılı açıklamada görüşlerine yer verilen Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Ra'ad Al Hussein, Suriye barış görüşmelerinde bir başarı elde edilemesi ve çatışmalarının durdurulması anlaşmasındaki ihlallerin artması sonrasında taraflara savaştan uzak durma çağrısında bulundu.

Geçen hafta İdlip'te pazar yerinde meydana gelen patlama sonrasında 44 kişinin hayatını kaybettiği ve son günlerde de muhaliflerinin kontrolü altındaki Halep'deki bir bölgede bulunan bir hastaneye rejim yanlısı güçler tarafından bomba yağdırıldığını ifade eden Hussein, şöyle devam etti:

"Suriye'de şiddet, çatışmaların durdurulması anlaşması öncesindeki seviyelerine tırmandı. Ölümleri daha da arttıracak boyutta askeri bir hazırlık içinde olunduğuna yönelik rahatsız edici raporlar var."

Suriye'de hastanelere yönelik saldırılarının artması sonrasında Hussein, hastanelere yönelik saldırıların durumu göre BM tarafından savaş suçu sayılabileceğinin altını çizdi.

Hussein, "Çatışmaların durdurulması anlaşması ve Cenevre'deki Suriye görüşmeleri yarıda kesilirse, Suriye'de daha ne kadar dehşete şahitlik edeceğimizi düşünmekten korkuyorum." uyarısında bulundu.

Suriye'de sivillerin yaşam haklarının korunmasına yönelik önlemlerin acil olarak alınması gerektiğini belirten Hussein, "BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki durumu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taşımaktaki ısrarcı başarısızlığı, gerçekçi politikanın en utanılacak formuna bir örnek teşkil ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

 // mustafa
ne o yoksa yeni örgütü siz mi kuracak siniz....
29 Nisan 2016 22:16
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler