YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Suriye için "endişeliyiz" açıklaması
BM'den Suriye için "endişeliyiz" açıklaması
21 Mayıs 2015 23:23
BM tarafından Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle zor durumda kalan çocuk ve ailelere gönderilen yardımların Esed rejimi tarafından el konarak askerlere dağıtıldığı haberleri endişeye neden oldu.

BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, gazetecilere yaptığı açıklamada, UNICEF'in iddialar nedeniyle "derin endişe" duyduğunu ve muhalifler tarafından yayınlanan resimleri incelediğini belirterek, "Suriye'de çok sayıda çocuğun insani yardıma çaresizce muhtaç olduğu bir dönemde insani yardımların amacı dışında kullanılmadan çocuk ve ailelere ulaştırılması hayati önemde" dedi.

Suriyeli aktivistler, rejime ait El-Mastuma askeri üssünde çekilmiş, üzerlerinde BM ve Kızılhaç amblemleri olan insani yardım malzemelerine ait fotoğrafları yayınlamıştı.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK), Esed rejimini insani yardımları çalmakla ve bu yardımları askerlere ve rejim için savaşan militanlara dağıtmakla suçlamıştı.

BM rakamlarına göre Suriye'deki iç savaş nedeniyle 12 milyon kişi yerlerinden edildi. 4,8 milyon kişi ise insani yardım ulaştırılması güç olan bölgelerde yaşıyor.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler