YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den skandal mülteci kararı!
BM'den skandal mülteci kararı!
08 Mart 2015 08:27
Merkezi Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler Gıda Ajansı, Türkiye’deki dokuz mülteci kampına yapmış olduğu insani yardımı keseceğini açıkladı. Türkiye’nin şimdiye kadar harcadığı 5.5 milyara karşın BM yardımı 217 milyon dolarda kaldı

Suriye’den göç etmek zorunda kalan milyonlarca sığınmacıya yardım konusunda yeterli adımları atmayan Batı’dan şok bir girişim geldi. Merkezi Cenevre’de bulunan BM Gıda Ajansı, Türkiye’deki 9 mülteci kampına yaptığı insani yardımı keseceğini açıkladı. Gerekçe olarak kaynak sıkıntısını gösteren BM, bağışçılardan daha çok fazla destek talep etti. Dünya Gıda Programı’nın Sözcüsü Elisabeth Byrs, Cenevre’de yaptığı açıklamada geçen ay 9 kamptaki yardım kampanyasının Türkiye tarafından yürütülmesini istediklerini kaydetti. Byrs, Türkiye’deki program için 71 milyon dolar eksiklerinin bulunduğunu belirterek “Daha çok bağış almak hayati önemde” dedi.

Türkiye’den 5.5 milyar $

Suriye krizinin başladığı 2011 yılından bu yana 6 milyon Suriyeli ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Bu rakamın 2 milyonu ise Türkiye’de yaşıyor. Türkiye bugüne kadar Suriyeli mülteciler için 5.5 milyar dolar harcadı. BM’nin tüm kurumlarından sığınmacılar için gelen yardımın miktarı ise 217 milyon dolar. BM Ajansı’nın verilerine göre, her ay Türkiye’deki mültecilere yaklaşık 9 milyon dolarlık yardımda bulunuluyor. Türk hükümetiyle yürütülen programda 220 bin mülteciye ana ihtiyacı karşılamak üzere elektronik kartlarına her ay belirgin bir nakit yükleniyor.

BM açığına Ankara takviyesi

Birleşmiş Milletler yetkilisi, bu ay kendilerinden yardım alanların sayısını 154 bine çekmek zorunda kaldıklarını belirtti. Kartlara yüklenen nakitin % 40’ını mümkün kılan Türkiye, BM’nin desteği çekmesi üzerine açığı kapatmak zorunda kaldı. Başta BM ve Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası kurumlar, Suriyeli mültecilere yardım konusunda gerekli adımları atmamakla eleştiriliyor.

Suriye’NİN İdlib kentinde muhalif Ahrar-uş-Şam’a bağlı birlikler, el-Fua beldesinde rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı bir binayı patlayıcılarla havaya uçurdu. Saldırıda 10 rejim askerinin öldü.

Öte yandan muhalif Şam Cephesi’ne bağlı birlikler de, Halep kentine bağlı Handarat köyünde Beşşar Esad güçlerine ait büyük bir silah deposunu ele geçirdi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler