YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Rusya'ya "Kırım" çağrısı
BM'den Rusya'ya "Kırım" çağrısı
17 Mayıs 2016 15:01
Birleşmiş Milletler, Kırım'da kötüleşen insan hakları ihlallerine dikkati çekerek Rusya'ya azınlıkların haklarını koruması, ayrımcılık ve şiddete maruz kalmalarını engellemesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Rusya'nın Kırım'ı ilhakının ardından, Kırım'da kötüleşen insan hakları ihlallerine dikkati çekerek Rusya'ya azınlıkların haklarını koruması, ayrımcılık ve şiddete maruz kalmalarını engellemesi çağrısında bulundu. 

BMMYK sözcülerinden Rupert Colville, Kırım Tatar sürgününün 72. yılı nedeniyle yaptığı açıklamada, son iki yılda Kırım Tatarlarına yönelik artan zulmü belgelediklerini söyledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi temsilcilerinin ve destekçilerinin sindirildiğine, saldırıya uğradığına ve tutuklandığına işaret eden Colville, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kırım Tatar Meclisinin 26 Nisan'da 'sözde Yüksek Mahkeme' tarafından yasaklanmasından derin endişe duyuyoruz. 'Mahkemenin' Meclisi aşırı bir örgüt ilan etmesinin Kırım Tatarlarını daha fazla hak ihlaline ve toplu cezalandırmaya maruz bırakacağından endişeliyiz."


AA

ENDİŞE
 // ismail emre
BM'nin bir kere olsun bir icraatini görmedim hep endişeleniyorlar sanki bm değil de hep öğüt tavsiye veren elinden başka bişey gelmeyen aciz bir kurum gibi ama iş hristiyan yada kendi ırklarından bir halk olursa aslan kesiliyorlar.......
17 Mayıs 2016 Salı 16:21
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler