YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Mursi'ye çağrı
BM'den Mursi'ye çağrı
30 Kasım 2012 17:49
BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Pillay, Mursi'den muhalif grupların tepkisiyle karşılaşan kararlarını gözden geçirmesini istedi.

Birlemiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri (BMİHYK) Navi Pillay, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye anayasal düzenlemeler çerçevesinde aldığı kararlara ilişkin endişelerini dile getiren bir mektup yazdı.

BMİHYK sözcüsü Rupert Colville, Pillay'ın Mursi'ye gönderdiği mektupta, Mısır Cumhurbaşkanı'nın ülkede büyük tartışmalara ve olaylara neden olan son yasal düzenlemelerini gözden geçirmesini istedi.

Pillay, Mısır'ın içinde bulunduğu şartlarda anayasayla ilgili yeni kararların derin ayrılıklar yaratabileceğini belirtti. Mursi'den, Mısır'ın 30 yıl önce onayladığı insan hakları sözleşmesine sadık kalacağına dair güvence isteyen Pillay, ülkenin bir önceki Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminde yaşanan insan hakları ihlallerinin yeniden yaşanmaması için uyarılarda bulundu.

Mursi'ye destek ve protesto gösterileri

Öte yandan Mısır'da ülke genelinde Mursi'ye destek ve protesto gösterileri düzenlendi.

Mısır'ın başkenti Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda  Cumhurbaşkanı Mursi'nin anayasal düzenlemelerinin protesto edildiği gösteriyle eş zamanlı olarak birçok şehirde yürüyüşler düzenlendi.

Mısır'ın İskenderiye kentinde de aralarında ed-Dustur partisi mensupları ile sosyalist grupların da bulunduğu binlerce kişi el-Kaid İbrahim meydanında toplanarak Mursi'nin anayasal düzenlemeyi iptal etmesini istedi.

Mahalletü'l Kübra, Tanta, Süveyş, Port Said ve İsmailiye kentlerinde de Mursi karşıtları caddelere çıkarak anayasal düzenlemeleri kınadı. Göstericiler, sık sık ''Devrimimiz devam ediyor'', ''Selefilere ve İhvan'a güvenilmez'' sloganları attı.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler