YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Mavi Marmara açıklaması
BM'den Mavi Marmara açıklaması
16 Eylül 2010 08:19
BM sözcülüğü, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Mavi Marmara saldırısını soruşturan komisyonun raporunu aldığını, komisyonun işbirliği içinde çalışmasından memnun olduğunu bildirdi.

BM Sözcülüğü, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, Mavi Marmara saldırısını soruşturan BM Soruşturma Komisyonu'nun ara raporunu aldığını teyit ederek soruşturma komisyonunun olumlu hava ve işbirliği içinde çalışmasından memnun olduğunu bildirdi.

BM Sözcülüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, Soruşturma Komisyonu'nun bu ilk raporunun büyük ölçüde usule yönelik olduğu belirtildi. Açıklamada, Komisyonun 10-11 Ağustos ve 2-3 Eylül tarihlerinde yaptığı toplantılara dayanan ilk raporda Komisyonun, elindeki işleri nasıl tanımladığı ve oybirliğiyle kabul ettiği çalışma yöntemleri hakkında Genel Sekretere bilgi sunduğu kaydedildi.

''Komisyon, çalışmalarını olumlu bir havada ve işbirliği içinde yürüttüğünü belirtmektedir'' denilen açıklamada, bu durumdan Genel Sekreterin memnun olduğu bildirildi.

Açıklamada, Komisyon üyelerinin, oy birliğiyle aldığı karara göre, Türkiye ve İsrail'in ulusal soruşturma raporlarını alacakları, gözden geçirecekleri ve iki taraftan daha fazla bilgi, açıklama ya da görüşme istemeleri durumunda, bunu talep edebilecekleri bildirildi. Komisyonunun olaydan etkilenen diğer ülkelerden de bilgi istemeyi gerekli görmesi durumunda bunu diplomatik kanallarla yapabileceği bildirildi.

Komisyonun bu şekilde edindiği bilgiler ışığında, olayın verilerini, koşullarını inceleyip tespit edeceği ve bu tür olayların gelecekte yaşanmasını önlemek için tavsiyelerde bulunacağı kaydedildi. Bu kapsamda ''Genel Sekreterin, Soruşturma Komisyonunun, Mavi Marmara olayı sırasında ifade edilen uluslararası endişelere yanıt verecek araçlara sahip olduğunu belirtmesinden de cesaret aldığı'' vurgulandı.

Açıklamada, ''Komisyonun Mavi Marmara olayının özüne yönelik değerlendirmesini sabırsızlıkla bekleyen Genel Sekreter, Soruşturma Komisyonu'nun tam olarak çalışmaya başlamasından ve son derece önemli sorumlularını yerine getirmeye odaklanmasından memnundur'' denildi.

BM Sözcüsü Martin Nesirky, gazetecilerin soruları üzerine daha önce yaptığı açıklamalarda, Genel Sekreterin ara raporu aldığını, ancak henüz kişisel olarak okumadığını belirtmiş, ara raporun son derece teknik olduğu için kamuoyuna açıklanmasının beklenmediğini bildirmişti.

Genel Sekreter Ban geçtiğimiz ay, başkanlığını Yeni Zellanda'nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer'ın, başkan yardımcılığını Kolombiya'nın eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin yaptığı, İsrail'den Joseph Ciechanove ve Türkiye'den de emekli büyükelçi Özdem Sanberk'in yer aldığı soruşturma komisyonunu kurmuştu.

Türkiye, soruşturma komisyonuna kendi raporunu bu ay başında sunmuştu.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler