YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Libya saldırılarına kınama
BM'den Libya saldırılarına kınama
20 Şubat 2015 23:09
Birleşmiş Milletler (BM), Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Libya'nın Kubbe kentinde çok sayıda kişinin ölümüne neden olan intihar saldırılarını kınadı.

BM Libya Destek Misyonunun internet sitesinde yer alan açıklamada, Kubbe kentinde düzenlenen saldırıların "korkakça ve kabul edilemez" olduğu belirtildi.

Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara şifa dileklerinin yer aldığı açıklamada, terörle mücadele için en uygun cevabın, Libyalıların siyasi çözüm için çaba sarf etmeleri olduğu ifade edildi.

BAE resmi haber ajansı WAM'da yer alan açıklamada da onlarca masum insanın ölmesine ve yaralanmasına neden olan "terörist saldırılar" kınandı.

Bahreyn yönetimi de saldırıları kınayarak, Libya yönetimi (Tobruk'taki hükümet) ve halkına başsağlığı diledi.

Bingazi'de Hafter için tayin talebi

Öte yandan Libya'nın doğusundaki Bingazi kentinde bir araya gelen çok sayıda kişi, Kubbe kentinde düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

Aralarında ABD'nin de bulunduğu bazı Batılı ülkelerin bayraklarını yakan göstericiler, bu ülkeleri, Mısır'ın BM Güvenlik Kuruluna sunduğu, "Tobruk hükümetine bağlı güçlere uygulanan silah yasağının kaldırılmasını" öngören tasarıyı baltalamakla suçladı.

Sivil toplum kuruluşları ve aktivistlerin de yer aldığı gösteride eylemciler, Tobruk hükümetinden, emekli general Halife Hafter'i Libya Silahlı Kuvvetler Komutanlığına tayin etmesi talebinde bulundu.

Bingazi'nin 250 kilometre doğusunda yer alan Kubbe kentinde bomba yüklü araçlarla düzenlenen 3 intihar saldırısında 47 kişi hayatını kaybetmiş, saldırılardan 2'sini IŞİD'in ülkedeki uzantısı olduğu ifade edilen "Berka Vilayeti" grubu üstlenmişti.

Saldırılarda, Tobruk'taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akıle Salih'in evinin de hedef alındığı ifade edilmiş, Temsilciler Meclisi de saldırıların ardından ülkede 7 gün yas ilan edildiğini duyurmuştu.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler