YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den kritik Yemen açıklaması
BM'den kritik Yemen açıklaması
10 Nisan 2015 06:12
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Şam yakınlarında Filistinli mültecilerin kaldığı Yermuk Kampı'ndaki çatışmaların bir katliama dönüşebileceğini belirterek, "Yermuk mülteci kampı ölüm kampına benzemeye başladı" dedi.

Ban, BM'de gazetecilere yaptığı açıklamada Yemen'deki çatışmalar ve Yermuk Kampı'ndaki Filistinli mültecilerin karşı karşıya olduğu insani krizle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Yemen'de insanların çatışmalar öncesinde de gıda sıkıntısı çektiklerini vurgulayan Ban, son olayların ardından ihtiyaç içinde olanların sayısının üçe katlandığını ve yüzlerce sivilin de hayatını kaybettiğini söyledi.

Hastanelerin ve okulların hedef alındığını dile getiren Ban, "Husiler ve müttefiklerinin zor kullanarak toprak elde etme ve meşru hükümeti devirmeye çalışmaları BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık ihlalidir" dedi.

Suudi Arabistan'ın öncülüğündeki operasyonun gerginliği tırmandırdığını ifade eden Genel Sekreter, "Koalisyon güçlerinin hava saldırıları ve Husiler ile müttefiki silahlı grupların Yemen'de etkinliklerini artırma mücadelesi, bir iç siyasi krizi bölgede uzun dönem etkisi görülebilecek şiddetli bir çatışmaya dönüştürdü. Bölgede arzulanan son şey, Libya ve Suriye'deki krizlerin benzeri yeni kaos ve suçlardır" diye konuştu.

Ban Ki-mun, BM öncülüğündeki politik çözüm çabalarının ülkenin birlik ve toprak bütünlüğünün korunması için en iyi seçenek olduğunu da vurgulayarak, tüm taraflardan biran önce bu müzakerelere dönmesini istedi.

Çatışan taraflara uluslararası insancıl hukuk altındaki yükümlülüklerine uyma çağrısı da yapan Ban, "Tüm taraflardan sivilleri korumaları ve hayat kurtaracak insani yardımların tüm bölgelere ulaştırılmasına imkan sağlamalarını istiyorum. Üye ülkelerin de tarafları koşulsuz olarak müzakere masasına döndürmek için çalışmasını bekliyorum" dedi.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi yönetiminin, Husilere karşı Arap Birliği ve uluslararası topluma "acil askeri müdahale" çağrısı yapmasıyla Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta "Kararlılık Fırtınası" adıyla Yemen'de hava harekatına başlamıştı.

"Yermük ölüm kampına dönüşüyor"

BM Genel Sekreteri Ban, Suriye'deki gelişmeleri ve Yermuk kampında yaşananlara da değinerek, Suriye'deki krizin çok önceden tasvir edilemeyecek boyutlara ulaştığını belirtti.

Yermuk'te yaşayan 3 bin 500 çocuk ve diğer sivillerin canlı kalkan gibi kullanıldığını ifade eden Ban, "Buradaki durum iki tarafı keskin kılıç gibi. Kamp içinde silahlı gruplar dışında ise Hükümet güçleri duruyor. Yermuk'te yaşananlar acımasız bir savaş suçu ve faillerinden mutlaka hesap sorulmalı" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin kamptaki çatışmaların durdurulması, insani yardım ulaştırılması ve isteyen sivillerin tahliye edilmesi talebini hatırlatan Ban, "Yermuk'te yaşanan olağanüstü insani trajedi, uluslararası toplumun çözmesi için muazzam bir test niteliğindedir. Hayatların kurtarılması için ortak eylem yapılması gerekiyor. Bekleyip bu katliamı izleyemeyiz. Yermuk'tekileri kendi başlarına bırakamayız" diye konuştu.

 

AA

 

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler