YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den korkutan rapor!
BM'den korkutan rapor!
13 Haziran 2012 07:46
BM: Esed, çocukları canlı kalkan olarak kullanıyor
Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan yeni bir raporda, Beşşar Esed yönetiminin 15 aydır süren rejim karşıtı ayaklanma sırasında çocukları canlı kalkan olarak kullandığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un hazırladığı 'Silahlı Çatışmalar ve Çocuklar' konulu son raporda, ilk kez Suriye askerî güçleri, istihbaratı ve rejime bağlı Şebbiha milisleri, silahlı çatışmalarda çocukları istismar eden, öldüren ülke ordularının ve silahlı grupların bulunduğu 'utanç listesi'ne dahil edildi. Raporun Suriye ile ilgili bölümünde, "Suriye'de, çocuklar öldürüldüler, sakat bırakıldılar, tutuklandılar, işkence, her türlü kötü muamele, cinsel şiddet gördüler ve canlı kalkan olarak kullanıldılar. Okudukları okullar düzenli olarak baskına uğradı ve askerî ya da tutuklama merkezi olarak kullanıldı." denildi. BM Genel Sekreteri'nin yardımcısı Herve Ladsous da "Suriye'deki durumun iç savaş boyutuna geldiğini söyleyebiliriz." dedi. Fransız diplomat, Suriye hükümetinin ülke topraklarının büyük kısmını ve birçok kenti kaybettiğini ve buralarda kontrolü yeniden sağlamak istediğini belirtti. Rejime bağlı güçlerin, son iki hafta içinde gerçekleştirdikleri Hula ve Hama katliamlarının ardından bu kez Akdeniz kıyısına yakın Haffe kasabasında katliam yapmasından endişe ediliyor. Muhaliflerin karargahlarından biri olan Haffe, sekiz gündür kuşatma altında. Ordunun kasabaya yönelik tank ve helikopter saldırısı düzenlediği, silahlı muhalif grupların şiddetli çatışmaların arasında kalan sivilleri kaçırmaya çalıştıkları ifade ediliyor. BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan, Haffe'de kalan sivillerin akıbetinden endişe duyduğunu ifade ederken, Haffe'ye ulaşmaya çalışan BM gözlemcilerine dün öfkeli bir kalabalık tarafından taş ve metal çubuk fırlatıldığı, bunun üzerine bölgeden ayrılırken de araçlarına ateş açıldığı bildirildi. BM gözlemcilerine kimin saldırdığı henüz bilinmiyor.

 

Suriye'den kaçış hızlandı

Suriye'de son günlerde şiddetin daha da tırmanmasının ardından can korkusuyla bu ülkeden kaçanların sayısı da artıyor. Dün 10'u yaralı, 369 Suriyeli Hatay'ın Yayladağı ve Reyhanlı ilçesinden Türkiye'ye geçiş yaptı. Suriye'nin Lazkiye kentine bağlı belde ve köylerden geldiği öğrenilen çoğu kadın ve çocuk Suriyelilerden yaralı olanlar sınıra gelen ambulanslarla Antakya'daki hastanelere kaldırıldı. Resmî rakamlara göre Türkiye'de kurulan 9 çadır ve 1 konteyner kentte 28 bin 139 Suriye vatandaşı bulunuyor. Katliamlardan kaçan Suriyeliler daha çok Türkiye, Ürdün ve Lübnan'ı tercih ediyor. Ancak son dönemde Irak'a sığınanların sayısında da ciddi bir artış oldu. Uluslararası Göç Örgütü, kuzey Irak'a sığınan Suriyeli Kürtlerin sayısının 5 bini aştığını açıkladı. Sığınmacıların çoğunun bölgedeki bir kampta misafir edildikleri, 800'den fazla insanın da camilerde kaldığı bildirildi. (Star)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler