YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den İsrail'e tazminat cezası
BM'den İsrail'e tazminat cezası
21 Aralık 2014 08:08
Lübnan Başbakanı Temmam Selam, Birleşmiş Milletler'in (BM), 2006'daki İsrail-Hizbullah savaşında Lübnan'ın yakıt tanklarını bombalaması sonucu meydana gelen zararı İsrail'in tazmin etmesini öngören kararını "siyasi zafer" olarak nitelendirdi.

Selam, yaptığı yazılı açıklamada, Lübnanlılar'ı kutlayarak, "BM'deki daimi temsilcilerimizin uzun yıllardır yürütmüş olduğu diplomatik süreç meyvesini verdi" ifadesini kullandı.

Kararı, "siyasi ve diplomatik zafer" olarak nitelendiren ve Lübnan'ın, kararın uygulanması için elinden geleni yapacağını belirten Selam, "Uluslararası toplumdan, İsrail'in, Lübnan'ın egemenliğine yönelik ihlallerini durdurması ve Ortadoğu'da barışın tesisini amaçlayan müzakerelerin başarıya ulaşmasının temel şartı olarak Yahudi yerleşim birimleri inşası politikalarını sonlandırmasını" talep etti.

BM Genel Kurulu'nun, 179 ülkeden 170'inin "evet", 6'sının "hayır" ve 3'ünün çekimser oy kullandığı dünkü oturumda İsrail'in, bombardıman sonucu oluşan hasardan dolayı Lübnan'a 850 milyon dolar tazminat ödemesi kararlaştırılmıştı.

İsrail, ABD, Kanada, Avustralya, Mikronezya ve Marshall Adaları "hayır" oyu kullanmıştı.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler