YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den İsrail'e nükleer darbesi!
BM Genel Kurulu'nda İsrail'in nükleer silahlanmadan vazgeçmesi ve nükleer tesislerini uluslararası denetime açmasını içeren tasarı oylandı. 161 ülke lehte, 5 ülke aleyhte oy kullandı
BM'den İsrail'e nükleer darbesi!
02 Aralık 2014 / 23:30 Güncelleme: 03 Aralık 2014 / 10:23

BM Genel Kurulu'nda İsrail'in, nükleer silahlardan vazgeçmesi ve nükleer tesislerini uluslararası denetime açmasını isteyen tasarının oylamasında 161 ülke lehte, ABD ve Kanada'nın da içinde olduğu 5 ülke aleyhte oy kullandı. 18 ülke ise çekimser kaldı.

Mısır tarafından Genel Kurul'a sunulan tasarıda İsrail'den, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na bir an önce taraf olması, nükleer silahlardan vazgeçmesi ve nükleer tesislerini uluslararası denetime açması talep edildi.

Nükleer silah denemeleri, geliştirilmesi ve üretimine son verilmesi çağrısı da yapılan tasarıda İsrail'in, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na taraf olmayan tek Ortadoğu ülkesi olduğuna vurgu yapıldı.

BM Genel Kurulu kararlarının yasal bağlayıcılığı bulunmuyor ancak 193 üyenin oy kullanabildiği oylamalar, uluslararası toplumun genel temayülünü yansıtması bakımından önem taşıyor.

 

AA

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler