YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM’den İsrail iddiasına yalanlama
BM’den İsrail iddiasına yalanlama
BM’den İsrail iddiasına yalanlama
08 Ocak 2009 / 08:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

BM Filistinli Mültecilere Yardım Kurumu Sözcüsü Chris Gunnes, araştırmalarında okulda silahlı militan bulunduğu yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. Sözcü, bağımsız soruşturma yapılmasını istediklerini de belirtti ve 'Savaş kuralları çiğnenmişse suçlular yargılanmalı.' diye konuştu. İsrail, okuldan açılan ateşe karşılık verdiklerini öne sürmüş ve okulun vurulması olayında sorumluluğu Hamas'ın üzerine yıkmaya çalışmıştı.


Gazze'de enkazlar kaldırıldıkça trajedinin boyutu daha da ağırlaşıyor. Filistinli kaynaklar 13. gününe giren saldırılarda ölenlerin sayısının 702'ye, yaralıların sayısının da 3.075'e ulaştığını duyurdu. Saldırılar Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya'dan en güneydeki Refah'a kadar pek çok noktada devam ediyor.


Bu arada İsrail ordusu 'Dökme Kurşun Operasyonu' adı altında başlattığı Gazze'ye yönelik saldırılarda 12 gündür bin dolayında hedefi vururken, kullandığı bombalar da dikkat çekiyor. Askerî uzmanlar, 155 milimetrelik obüsler aracılığıyla atılan bombaların, İsrail ordusunca ilk kez bu operasyonda kullanıldığının görüldüğünü belirtiyor. Savaş uçakları ya da Apaçi veya Kobra helikopterlerinden değil, obüslerden atılan bu bombalar, aslında tek bir bomba ve havada, havai fişek benzeri görüntüler oluşturarak açılıyor. Bu bombaların kullanılma amacının, yerde bulunan patlayıcıların tahrip edilmesi olduğu ifade ediliyor. Bu tek bombadan dağılan parçacıkların her biri, yere yaklaştığında infilak ediyor ve yüzeydeki mayın ve patlayıcı tuzaklarını bertaraf ediyor. Uzmanlara göre, bunlar bilinen misket bombalarından farklı ve kimyasal bir karışım.


F-16'lardan ve taarruz helikopterlerinden yapılan bombardımanlarda ise yerden gelecek füze tehditlerine karşı hedef şaşırtmak için ısı saçılıyor ve bu ısı, bombaların atıldığı sırada beyaz sisler yayıyor. Roket veya füzelerin ısıya karşı duyarlı olması ve bu hedeflere kilitlenmesi nedeniyle, dağılan ısı yerden atılan füzeleri yanıltıyor.


Bombardımanlarda gözlenen ve geceleri kullanılan salkım aydınlatma mermileri de, operasyondaki askerlerin gece şartlarında etraflarını, muhabere sahalarını görebilmelerini sağlıyor. Öte yandan yoğun bombardıman altındaki Gazze'de, içme suyu sıkıntısı ve kanalizasyon sisteminde sorunlar olduğu bildirildi. Dünya Bankası'ndan, Gazze'deki su yönetimi merkezi verilerine dayanılarak yapılan açıklamada, İsrail'den, içme suyu sıkıntısı ve kanalizasyon sisteminde sorunların olduğu Gazze'deki 170 su ve kanalizasyon pompasının çalışmasını sağlamak amacıyla kente yakıt sevkiyatına izin verilmesi istendi. Dış Haberler Servisi


Ölenlerin üçte biri 16 yaşın altında


İsrail, Gazze Şeridi'ne yönelik bombardımana her gün üçer saat ara vereceğini ilan etti. Bu karar çerçevesinde dün İsrail ordusu 13.00 ile 16.00 arasında bölgeye yönelik bombardımanı kesti. Bombardıman sebebiyle ölülerini toprağa veremeyen Filistinliler de üç saatlik sükuneti fırsat bilerek önceki gün BM okulunda katledilen 40 kişiden 19'unu toprağa verdi. Yüzlerce kişi, alışveriş yapmak ve yakınlarını ziyaret etmek için sokaklara döküldü. Üç saatlik sükûnetin ardından ise İsrail askerleriyle Filistinliler arasında çatışmalar yeniden başladı. Beyt Lahya'da düzenlenen hava saldırısında bir Filistinli baba ve 3 çocuğu katledildi. Sağlık yetkilileri, İsrail'in öldürdüğü 702 Filistinliden üçte birinin 16 yaşından küçük gençler ve çocuklar olduğunu açıkladı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler