YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Güney Sudan kararı...
BM'den Güney Sudan kararı...
08 Temmuz 2011 23:43
BM Güvenlik Konseyi, Güney Sudan'a 7 bin kişilik barış gücü gönderilmesine karar verdi.

Konsey'in oybirliğiyle aldığı karara göre, bağımsızlık törenlerinin yarın yapılacağı Güney Sudan'a 7 bin asker, 900 polis ve sayısı belirtilmeyen insan hakları uzmanlarının da bulunduğu sivil BM personeli gönderilebilecek.

Kararda, BM Güvenlik Konseyi'nin 9 Temmuz itibariyle bağımsızlığını ilan edecek olan Güney Sudan'ı devlet olarak tanıdığı da belirtilerek, ilk etapta 1 yıllığına ülkeye Güney Sudan BM Misyonu (UNMISS) adıyla 7 bin askeri personele sahip barış gücünün gönderileceği kaydedildi. Kararda sözkonusu asker sayısının daha sonra yapılacak gözden geçirmelerle azaltılabileceği de belirtildi.

Kararda yeni barış gücünün amacının, ''Güney Sudan'da barış ve güvenliğin güçlendirilmesi, kalkınma koşullarının oluşturulmasına yardımcı olunması, hükümetin etkin ve demokratik şekilde ülkeyi yönetme kapasitesinin güçlendirilmesi ve komşularıyla iyi ilişkiler kurmasına yardım edilmesi'' olarak açıklandı. Bu kapsamda UNMISS'in Güney Sudan hükümetine ''siyasi geçiş, yönetim konuları, tüm ülkede devlet otoritesinin kurulması, anayasal süreç, seçimler ve bağımsız medya'' konularında danışmanlık yapacağı da kaydedildi.

Bölgede 2005 yılından beri görev yapan 10 bin 400 personele sahip BM'nin Sudan Misyonu'nun (UNMIS) ise görev süresi yarın sona eriyor.

Bu arada BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Norveçli Hilde Johnson'ı, Güney Sudan özel temsilcisi ve UNMISS'in başı olarak atadı. BM Sözcülüğü, Tanzanya doğumlu Johnson'ın Norveç'te bakanlık görevinde bulunduğunu, UNICEF'teki görevinde ise örgütün insani operasyonlar ve ülkelerde kriz sonrası geçiş programlarına başkanlık ettiğini bildirdi.

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler