YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den füze denemesine kınama!
BM'den füze denemesine kınama!
16 Nisan 2012 20:24
BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Kuzey Kore'nin geçen hafta yaptığı füze denemesini ''şiddetle'' kınadı.

BMGK tarafından bugün kabul edilen başkanlık açıklamasında, Kuzey Kore'nin 13 Nisan'da yaptığı başarısız füze denemesinin, BMGK'nın 2006'da aldığı 1718 ve 2009'da aldığı 1874 sayılı kararların ciddi şekilde ihlali olduğu belirtilerek, Kuzey Kore'den bu kararlara uyması istendi.

Başkanlık açıklamasında, Kuzey Kore'den tüm nükleer silahlarını, nükleer programlarını bırakması ve bu tür başka denemelerde bulunmaması istendi.

''Kuzey Kore'nin son denemesinin bölgede derin endişelere yol açtığı'' belirtilen BMGK açıklamasında, ''Kuzey Kore'nin bir başka denemede bulunması halinde buna göre davranılacağı'' kaydedildi.

Açıklamada, BMGK'nın, Kuzey Kore'nin nükleer programını izleyen yaptırım komitesinden 15 gün içinde yaptırım listesine eklemelerde bulunmasını istediği, bunun olmaması durumunda yaptırımları genişleteceği bildirildi.

BMGK'nın dönem başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, yaptığı açıklamada, BMGK'nın bu konuda bu kadar sürede başkanlık açıklaması yapmasının uluslararası toplumun Kuzey Kore'ye güçlü bir mesaj gönderme konusunda birlik içinde olduğunu gösterdiğini bildirdi. (aa)

Nükleer denemeler2
 // Süleyman
Milletler yönetimlerini bu nükleer paronayasından vazgeçirmelidir. Birgün bu silahlar bir çılgının eline geçimiyecek diyemeyiz. Hitler, Mussolini gibi tipleri çıkartan batılılar herhalde bunun olmayacağını garanti edemezler! Öyle ise önce batılılar bu silahlarını ve elbette ki üretim merkezlerini kapatmak zorundadırlar. Bu konuda asıl prolem batılılardır. Durumlar kendilerine göre kötüye gittiği zaman bir çılgın liderlerinin düğmeye basmıyacağını kim gar...
24 Nisan 2012 22:18
Nükleer denemeler
 // Süleyman
Kim olursa olsun bu nükleer denemeler artık sonlandırılmalıdır. Dünya'ya verilen zarar zaten haddi aşmış durumda bir de nükleer serpinti ve denemeler ile insanlar neyi ispatlamaya çalışıyor? Bunun bir sebebi de batılılar elbette. Artık batılı ülkeler en başta olmak üzere nükleer denemeler ve silahları yok etmelidir. Yarın bir kötü niyetli bu ülke yönetimine gelirse ne yapacaklar? Dengesiz insanlar her yerde var, bir tek K.Kore veya İran mı? Milletler bu konuda y...
24 Nisan 2012 22:15
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler