YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den flaş İran kararı!
Birleşmiş Milletler (BM) bu hafta yapılacak olan Cenevre-2 Konferansı’na katılması için İran'a yaptığı daveti geri çekti.
BM'den flaş İran kararı!
21 Ocak 2014 / 07:19 Güncelleme: 21 Ocak 2014 / 11:38

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Martin Nesirky, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İran’ın yaptığı açıklama ile Genel Sekreter Ban Ki-Mun'a verilen sözlerin çelişmesi nedeniyle "büyük hayal kırıklığı" yaşandığını söyledi. Ban’ın İran’ı Cenevre Bildirisi konusunda oluşan uluslararası konsensüse katılmaya çağırdığını belirten Nesirky, “İran’ın bu oluşumun dışında kalmayı tercih etmesi nedeniyle Ban, Montrö’de gerçekleşecek toplantının İran’ın katılımı olmadan yapılmasına karar verdi” dedi.

ABD'li yetkililer ise, İran tamamen ve açık olarak, Suriye için demokratik seçimlerin önünü açacak bir geçiş hükümetinin kurulmasını onaylamadığı sürece davet edilmemesi gerektiğini bildirmişti. Ban, İran’ın ilk Cenevre Konferansı’nda alınan Suriye için barışçıl geçiş hükümeti kurulması şartını kabul ettiğini, bu nedenle Cenevre-2 Konferası’na davet ettiğini pazar akşamı duyurmuştu.

İran davetinin geri çekilmesi ABD tarafından memnuniyetle karşılandı

BM’nin, İran’a yaptığı Cenevre-2 Konferansı davetini geri çekmesi ABD tarafından memnuniyetle karşılandı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, artık tüm grupların, Suriye halkının acılarına bir son verecek siyasi geçişe odaklanması konusunda umutlu olduklarını ifade etti.

 

CİHAN

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler