YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Flaş İran açıklaması
BM'den Flaş İran açıklaması
02 Nisan 2015 23:12
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İran'ın nükleer programı konusunda kapsamlı bir anlaşmaya varılmasının bölge barış ve istikrarına katkı sağlayacağını bildirdi.

Genel Sekreter Ban, yaptığı yazılı açıklamada, İran ile P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer müzakerelerde uzlaşıya varılmasından dolayı taraf ülkeleri tebrik etti.

Tarafların 30 Haziran'a kadar üzerinde birlikte çalışacakları kapsamlı anlaşmanın İran'ın nükleer programını sınırlayacağını ve bu ülkeye uygulanan yaptırımları kaldıracağını bildiren Ban, "Bu anlaşma İran'ın ihtiyaçlarını karşılamasına saygı gösterirken uluslararası topluma da İran'ın nükleer eylemlerinin tamamen barışçıl olacağını garanti edecek" ifadesini kullandı.

Açıklamasında, uzlaşılan çerçevede varılacak kapsamlı anlaşmanın bölge için yararlı olacağını belirten Ban, şunları kaydetti:

"İran'ın nükleer programının müzakere edilerek kapsamlı bir şekilde çözülmesi, bölgede barış ve istikrara katkı sunacak ve tüm ülkelerin ciddi güvenlik problemleriyle işbirliği içinde yüzleşmesine imkan sağlayacaktır."

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler