YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den çağrı
BM'den çağrı
13 Haziran 2014 08:56
BM kuruluşları, Irak'taki çatışmalarda zarar gören sivillerin korunması çağrısında bulundu.

BM Çocuklara Yardım Fonu'ndan (UNICEF) yapılan açıklamada, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü ile Irak güçleri arasında çatışmaların yaşandığı ülkede 5 Haziran'dan bu yana yerlerinden olan 500 bin kişinin yarısının çocuk olduğu bildirildi.

Açıklamada, "çocuk felci ve kızamık" gibi hastalıkların önlemesi dahil, bölgeye acil yardım malzemesi gönderilmesinin öncelikli olduğu belirtildi.

BM Dünya Gıda Programı'ndan (WFP) yapılan açıklamada da Irak ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki ihtilaflı bölgelerde gıda mağazalarında yiyecek malzemesi kalmadığı, elektrik ve su hizmetlerinin de sağlanamadığı kaydedildi. Açıklamada, çatışmalardan en fazla etkilenerek, yerlerinden olanlardan yaklaşık 42 bin kadar kişiye gıda yardımının sağlandığı ifade edildi.

BM'den yapılan açıklamada ise WFP'nin kullandığı Dubai'deki BM deposunda, acil gıda ve diğer malzemeleri içeren bir hava ikmalinin yapılacağı, İtalya'dan da bir başka uçuşun, acil yardım malzemesi için planlandığı bildirildi.

BM kuruluşlarının Erbil'deki transit geçiş noktalarında yardım sağladığı bilgisine yer verilen açıklamada, BM'nin çadır ve temel hayat kurtarıcı malzemelerin temin edilmesi için seferber olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından Dohuk'taki kampa, bin çadır gönderildiği belirtildi.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler