YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Burundi'de tansiyonun düşürülmesi çağrısı
BM'den Burundi'de tansiyonun düşürülmesi çağrısı
12 Nisan 2014 09:41
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Soykırımın Önlenmesi Özel Danışmanı Adama Dieng, Burundi'deki şiddet olaylarının neden olduğu tansiyonun düşürülmesi çağrısında bulundu.

Adama Dieng, bölgenin çeşitli aktörleriyle istişarelerde bulunmak ve Burundi'deki durumu değerlendirmek amacıyla bu ülkeye gerçekleştirdiği 2 günlük ziyaretini tamamlayarak New York'a döndü. 

Devlet Başkanı, Birinci Başkan Yardımcısı, Ulusal İnsan Hakları Komisyonu Başkanı ve üst düzey hükümet yetkilileriyle görüşmeler gerçekleştiren Dieng, siyasi parti liderleri, sivil toplum ve medya kuruluşlarının temsilcileri, dini liderler, BM personeli ve diplomatik çevrelerle de bir araya geldi.

Dieng, Burundi ziyareti sırasında, bölgenin çeşitli aktörleriyle yaptığı toplantılarda, muhalefetin alan daralmasına ve tacize uğradığı, sivil toplumun ve insan hakları savunucularının yıldırıldığı yönünde raporlar aldığını bildirdi. 

2015 genel seçimleri öncesinde Burundi'deki siyasi gerginliğin giderek arttığını ifade eden Dieng, hükümetin ülkenin tahrik ya da şiddet içine düşmesini önlemek için tüm tedbirleri almasının önemine işaret etti.

Dieng ayrıca ülkedeki tüm iddialarla ilgili Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını teşvik etmesi gerektiğini kaydetti.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler