YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den Avrupalı liderlere "sığınmacı" telefonu
BM'den Avrupalı liderlere "sığınmacı" telefonu
07 Eylül 2015 08:47
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun, sığınmacı krizini görüşmek için Avrupalı liderleri telefonla arayarak, onları "korunmaya muhtaç olanların sesi" olmaya çağırdı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, "Genel Sekreter Ban bir kaç Avrupalı liderle yaptığı telefon görüşmesinde, onlardan üye devletlere büyük ölçekli sığınmacı ve göç akımlarının zorluğunu kabul edip, sorumlulukları eşit paylaşmak için, hızlı ve ortak bir yaklaşımla, korunmaya muhtaç olanların sesi olmaları" çağrısında bulundu.

Görüşmede Avrupa'da göçmenlere ve sığınmacılara karşı giderek artan yabancı düşmanlığı, ayrımcılık ve şiddet konusundaki endişesini de dile getiren Ban, bu tür olaylara gecikmeden ve kararlı bir şekilde cevap verileceğinden umutlu olduğunu bildirdi.

Genel Sekreter Ban ayrıca Avrupalı liderlere BM'nin "sığınma hakkı talebi dahil, evrensel insan hakları ve insani standartlara uygun etkili bir cevap geliştirilmesi çabalarını desteklemeyi sürdürmeye hazır" olduğunun güvencesini verdi.

Sözcülüğün açıklamasında Genel Sekreter'in hangi ülke liderlerini aradığı belirtilmedi.

 

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler