YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'den ABD'nin Suriye planına ilişkin eleştirel açıklama
BM Genel Sekreteri Guterres, ABD'nin Suriye'de "sınır güvenliği gücü" planına ilişkin, "Suriye halkı kendi sorunlarını kendi çözebilse çok daha iyi olurdu." dedi.
BM'den ABD'nin Suriye planına ilişkin eleştirel açıklama
16 Ocak 2018 / 22:05 Güncelleme: 16 Ocak 2018 / 23:10

Birleşmiş Miletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin Suriye'de "sınır güvenliği gücü" kurma planına ilişkin, "Suriye halkı kendi sorunlarını kendi çözebilse çok daha iyi olurdu." dedi. 

Guterres, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Uluslararası toplumun birçok konuda başarısız olduğuna ve uzayıp giden çatışmalar ve terör konusuna dikkati çeken Guterres, "Ortadoğu'da bir kördüğüm ile, Kore Yarımadası'nda olası bir nükleer savaşla karşı karşıyayız." dedi. 

İklim değişikiliğinin hızla ilerlediği, eşitsizliklerin, milliyetçiliğin arttığı konusunda uyaran Guterres, günümüz sorunları karşısında daha az nefret, daha fazla diyalog ve daha fazla uluslararası işbirliği çağrısı yaptı. 

Guterres, ABD'nin Suriye'de "sınır güvenliği gücü" kurma planına ilişkin sorusuna ise "Suriye halkı kendi sorunlarını kendi çözebilse çok daha iyi olurdu." yanıtını verdi. 

Cenevre sürecinin canlandırılması için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini söyleyen Guterres, Suriye'deki krizin askeri çözümle mümkün olamayacacağını ifade etti. 

 

AA

Vatan sana canım feda
 // Keşanlı
Ne şiş yansın ne kebap. Al sana BM açıklaması...
17 Ocak 2018 Çarşamba 08:51
 // türkiyem
yakında türkün gücünü göreceksiniz çok az kaldı artık sabır kalmadı eyy amerika......
17 Ocak 2018 00:20
 // bascavus
kardeşlerim Türk devletinin kim olduğunu tüm dünya öğrendi...
16 Ocak 2018 22:18
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler