YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'de skandal! İsrail'e bakın hangi görevi verdiler!
BM'nin uyarılarını dikkate almadan katliamlarına devam eden İsrail Hukuk Komisyonu başlanlığına seçildi. İsrail böylelikle 1949’dan beri üye olduğu BM’de ilk kez bu düzeyde bir koltuğa oturmuş oldu.
BM'de skandal! İsrail'e bakın hangi görevi verdiler!
14 Haziran 2016 / 16:04 Güncelleme: 14 Haziran 2016 / 16:10

Sembolik bir öneme sahip olan BM Hukuk Komisyonu, BM Genel Kurulu'na raporlayan 6 daimi komisyondan biri. Bu komisyonların başkanlığına seçilen ülkeler, genellikle uzlaşma yoluyla seçiliyor.

Ancak BM'deki Arap ve Müslüman ülkelerin gruplarının İsrail'in bu komisyona başkan atanmasıyla ilgili itirazları üzerine gizli bir oylama düzenlendi. İsrail 175 oyun 109'unu kazanarak 10 oyda kalan İsveç'i büyük bir farkla geride bıraktı.

Daha önce BM'nin kendisiyle ilgili onayladığı birçok kararı uygulamayan İsrail böylelikle BM'nin uluslararası hukukla ilgilenen komisyonunun başına gelmiş oldu.

'ULUSLARARASI KANUNU ÇİĞNEYEN ÜLKELERİN BAŞINDA GELİYOR'

BM'de gözlemci devlet statüsünde olan Filistin delegesi Şefi Riyad Mansur, oylama sonucuna tepkili.

BM Hukuk Komisyonu'nun başkanlığına seçilen İsrail'in 'uluslararası kanunu çiğneyen ülkelerin başında geldiğini' ifade eden Mansur, bunun komisyonun işlevini yerine getirmesi konusunda engel olacağını söyledi:

"Her geçen gün radikalleşmeye giden, Fransa'nın ortaya koyduğu barış inisiyatifine sırtını dönen, yerleşim politikasında hız kesmeyen, tüm uygulamalarıyla uluslararası kanunu çiğneyen İsrail, adeta uluslararası toplum tarafından ödüllendirilmiş oldu." Akdeniz kıyısında yer alan İsrail, BM'de Asya-Pasifik grubunda temsil ediliyordu. Ancak birçok Arap ve Müslüman ülkenin de üye olduğu bu grupta soğuk bir tutumla karşılanan İsrail, Batı Avrupa ve Diğer Devletler Grubu'na transfer oldu. Bu transferle İsrail BM Hukuk Komisyonu'nun başkanlığı için aday gösterilme şansını yakaladı.

 

AL JAZEERA

Ne demişler
 // CEM
Evi korusun diye hırsıza emanet etmek gibi...
15 Haziran 2016 Çarşamba 00:10
DERDİMİZİ DEVLETE DEĞİL DE DAĞA TAŞA ANLATSAK CEVAP VERİRDİ
 // ismail emre
60 yıldır AB kapısında bizi alın diye yalvarıyoruz bu uğurda her türlü taviz verildi bu tavizin en başında idam yasası geliyor apoyu bile asamadık adaletten bahsediyoruz kapıda bekleyen dilenciler bile bekler bekler çekip gider bu kadar onuru bile türk halkına yaşatmadılar hala kapıda bekliyoruz ve hertürlü hakarete aşağılamaya maruz kalıyoruz sözde soykırımı tanıyan en az AB üyesi 10 devlet varken ve dahası hertürlü çifte standarta hainliğe maruz kaldığımız halde ama vazgeçmiyoruz azimle devam...
14 Haziran 2016 Salı 18:46
 // Ömer
bir an önce israil ile barışalım diye can atan ve natoya müdahil olma zemini hazırlayan görünürde düşman perde arkasında ise kadim dost ilişkisi içerisinde bulunanların ve bunlara biat edenlerin şikayet hakkı yoktur. Bırakın riyakarlığı artık. Bir avuç lanetlik güruh canla başla çalışır iken biz n başbakan değiştiriyoruz...
14 Haziran 2016 18:31
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler