YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'de Myanmar karar tasarısı kabul edildi
BM'de Myanmar karar tasarısı kabul edildi
03 Temmuz 2015 13:39
Myanmar'daki Rohingya Müslümanları ve diğer azınlıklara karşı işlenen insan hakları ihlallerine ilişkin karar tasarısı BM İnsan Hakları Konseyi'nde kabul edildi.

Myanmar'daki Rohingya Müslümanları ve diğer azınlıklara karşı işlenen insan hakları ihlallerine ilişkin karar tasarısı Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi'nde kabul edildi.

Konseyin 28'inci oturumunda oylama yapılmadan kabul edilen karar tasarısında, Myanmar'daki Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) karşı işlenen sistematik insan hakları ihlalleri ve Rohingyaların zorla yerlerinden edilmeleri kınandı.

Andaman Denizi'ndeki Rohingyaların düzensiz göçünden ve suç çetelerince istismar edilmesinden endişe duyulduğu belirtilen karar tasarısında, bölge ülkelerinin göçmenlere geçici barınma ve koruma sağlama kararının memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

Karar tasarısında Rohingyaların ve diğer azınlıkların vatandaşlık haklarından yoksun bırakılmasının insan haklarına aykırı olduğu belirtilerek, Myanmar hükümetine ve dini liderlere ayrım gözetmeksizin insan haklarınını koruması ve Rohingyalara vatandaşlık haklarının verilmesi çağrısı yapıldı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler