YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM'de darbeci Temer’e boykot
Brezilya'nın halk tarafından seçilmiş ilk kadın Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff 'in görevden azledilmesinin ardından yerine geçen Michel Temer, Birleşmiş Milletler'deki konuşması sırasında 6 Latin Amerika ülkesinin temsilcileri tarafından protesto edildi.
BM'de darbeci Temer’e boykot
22 Eylül 2016 / 00:10 Güncelleme: 22 Eylül 2016 / 14:41

BM 71. Genel Kurulu'nda Brezilya Cumhurbaşkanı Temer'in konuşmaya başladığı sırada, Bolivya, Ekvador, Kosta Rika, Venezuela, Nikaragua ve Küba temsilcileri salonu terk etti.

Temer istifa

BM salonu dışında da bazı göstericiler tarafından “Temer istifa" dövizleriyle protesto edilen Temer BM Genel Kurulu'nda, Rousseff'in görevden alınmasının hukuki bir süreç olduğunu söyledi. Rousseff, ülkenin ilk kadın Cumhurbaşkanıydı. 12 Mayıs 2016'da yolsuzluk iddiasıyla geçici bir süre için görevinden uzaklaştırılan Rousseff, 31 Ağustos'ta senatodaki oylamada görevinden azledilmişti. Rousseff'in yolsuzluk iddiaları ile görevinden azledilmesi darbe olarak nitelendiriliyor.

Silva mahkemeye çıkacak

Öte yandan Brezilya'nın eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, hakkındaki yolsuzluk ve kara para aklama suçlarından mahkemeye çıkacak. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in 2003-2010 arasında Petrobras'ın başkanlığını yaptığı sırada şirkette 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı, ihalelere fesat karıştırıldığı, yetkililerin rüşvet aldığı iddia ediliyor.

Soruşturma mart'ta başlamıştı

Geçen yıl Mart ayında başlatılan soruşturma kapsamında aralarında şirketin üst düzey yöneticileri, iki eski milletvekili ve ünlü iş adamlarının bulunduğu 100'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bu süreçte Petrobras'ın eski genel müdürü Paulo Roberto Costa, 7,5 yıl hapse mahkum edilirken, eski Devlet Başkanı Lula da Silva, Mart ayı başında soruşturmaya dahil edilmişti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler