YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM yardım konvoyları Suriye rejiminden izin bekliyor
BM yardım konvoyları Suriye rejiminden izin bekliyor
03 Mart 2016 18:32
BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Danışmanı Egeland, "Daria, Duma, Zamalka, Zebadani ve Doğu Guta'ya insani yardım göndermek için Suriye hükümetinden izin bekliyoruz" dedi.

Uluslararası Suriye Destek Grubu'nun (ISSG) Cenevre'deki toplantılarına başkanlık eden BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura'nın Danışmanı ve Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, Daria, Duma, Zamalka, Zebadani ve Doğu Guta'ya insani yardım göndermek için Suriye hükümetinden izin beklediklerini söyledi. 

Egeland, ISSG İnsani Erişim Çalışma Grubu toplantısının ardından de Mistura ile düzenlediğini ortak basın toplantısında, yaklaşık yarım milyon Suriyelinin kuşatma altında, 4 milyondan fazla kişinin ise erişimin zor olduğu bölgelerde yaşadığını ifade etti. 

Geçen yıla göre insani yardımların ulaştırılması konusunda ilerleme kaydedildiğini belirten Egeland, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Son 3 haftada 236 insani yardım tırı 115 bin Suriyeliye ulaştırıldı. Muaddamiye'ye 4 konvoy gitti, buraya bir buçuk yıl öncesine kadar hiç insani yardım gönderilememişti. Kuşatmaların kaldırılmasında ya da erişime zor olan yerlerin sayısının azaltılmasında ise şimdiye kadar ilerleme kaydedemedik. Önümüzde yapılması gereken çok iş var."

"DAEŞ kuşatması altındaki Deyru'z Zor'a yardım konvoyu gönderilemiyor"

Çatışmaların durdurulması ile erişimin zor olduğu yerlerde daha fazla kişiye yardım ulaştırmayı umut ettiklerini dile getiren Egeland, hafta sonuna kadar 4 bölgeye daha yardım göndermeyi planladıklarını, böylelikle toplamda kuşatma altındaki 10 bölgeye insani yardımın sağlanmış olacağını bildirdi. 

Egeland, 200 bin sivilin yaşadığı DAEŞ kuşatması altındaki Deyru'z Zor'a yardım konvoyu gönderilemediğini, havadan yardım bırakmanın son derece zor olduğunu ancak denemelere devam edileceğini söyledi.

Egeland, "Daria, Duma, Zamalka, Zebadani ve Doğu Guta'ya insani yardım göndermek için Suriye hükümetinden izin bekliyoruz" diye konuştu.


AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler