YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM temsilcisinden Rusya'ya skandal Suriye desteği
Rus savaş uçaklarının havadan desteğiyle, karadan ilerleyen Esad güçleri rejim karşıtlarını çoluk çocuk demeden öldürmeye davem ederken BM Savaş Suçları eski Başsavcısı Carla del Ponte'den skandal bir açıklama geldi.
BM temsilcisinden Rusya'ya skandal Suriye desteği
10 Şubat 2016 / 07:38 Güncelleme: 10 Şubat 2016 / 11:55

RTS kanalına konuşan Carla Del Ponte, “Kişisel olarak Rusya’nın Suriye’deki müdahalesinin terör örgütleriyle mücadelede çok iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Sonunda birileri IŞİD ve El Nusra gibi terör örgütlerine saldırıyor” dedi.

SURİYE'DE ESED SARİN GAZI KULLANDI DİYEMEDİ

2013'te  İsviçte bir televizyon kanalına konuşan Ponte'nin geçmişte Esed'i aklayan bugün ise Suriye'deki operasyonlarda Rusya'ya çanak tutan ifadeleri ilk değil.

Ponte katıltığı televizyon programında "Suriye'deki şiddet olayları kurbanlarının ifadeleri, muhaliflerin sinir gazı (sarin) kullandığını gösteriyor" derken, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığına dair kanıtların bulunmadığını söylemişti.

RUSYA SURİYE'DE BİN 400 SİVİLİ KATLETTİ

30 Ocak’ta Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya’nın 30 Eylül’den bu yana bin 400 Suriyeli masum sivili katlettiğini açıklamıştı.

Bir diğer grup da (Suriye Sivil Savunma Örgütü) bu sayının bin 800’e ulaştığını açıklamıştı.

RUSYA DAEŞ'İ DE, EL NUSRA'YI DA VURMUYOR

Carla Del Ponte'nin söylediklerinin aksine, Rusya Suriye'ye girdiği günden itibaren Esed rejimi güç kazandı, muhaliflerin gücü kırıldı, sivil katliamları yeniden artış gösterdi. DAEŞ ve El Nusra gibi örgütler ise Rusya'nın desteklediği Esed rejimiyle birlikte hareket eder hale geldi. Böylelikle Suriye topraklarından kaçış yeniden arttı. 

Öte yandan, 60 bin sivilin Türkiye topraklarına göç etmesi gibi bir konu gündemdeyken, Avrupa bile bu göç konusunda yoğun tereddüt yaşarken, sırf göç konusu dahi Rusya'nın sivil yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef seçtiğini ispatlar nitelikte iken, Carla Del Ponte'ın Rusya'yı övmesi, Rusya'ya siper olma gayreti ve sivil ölümlerini dünyanın görmemesi için algı operasyonu çabası olarak yorumlandı. 

ABD DE RUSYA'NIN TERÖRİSTLERİ VURMADIĞINI AÇIKLAMIŞTI

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Steve Warren, 3 Şubat’ta düzenlediği basın açıklamasında, Rusya’nın 30 Eylül’den bu yana düzenlediği hava sladırılarının yüzde 90’ını teröristlere değil, Suriyeli muhaliflere ve rejimin katliamlarına karşı çıkan ılımlı muhalif gruplara yönelik gerçeleştirdiğini vurgulamıştı.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler