YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Sinirlioğlu ile görüştü
BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, Sinirlioğlu ile görüştü
16 Temmuz 2015 00:52
Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri kapsamında, Türkiye'ye ikinci bir ziyaret gerçekleştirerek, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile Ankara'da bir araya geldi.

BM Cenevre Ofisi'nden görüşme sonrasında yapılan yazılı açıklamada, "Mistura, Türkiye'ye çok sayıda sığınmacıyı ağırlamak için gösterdiği kayda değer çabadan dolayı minnettar olduğunu iletti" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Suriye'de akan kanın acilen durdurulmasının gerektiğini belirten Mistura'nın, Suriye'deki krize siyasi bir çözüm bulunması için bölge ülkelerinin oynayacağı rolün önemini dile getirdiği aktarıldı.

Mistura'nın, bölge ülkeleriyle istişarelerine birkaç gün daha devam edeceği açıklandı.

Türkiye seyahati öncesinde Mistura, Suriye görüşmeleri kapsamında Mısır, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni (BAE) geçen hafta sonu ziyaret etmişti.

Mistura, Suriyeli muhaliflerin daveti üzerine haziran ayında İstanbul'a giderek Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) temsilcileri ile temaslarda bulunmuştu.

SMDK Başkanı Halid Hoca ve beraberindeki heyet ise temmuz ayının başında Cenevre'ye gelerek BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura ile görüşmüştü. 

Mistura, daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bölgede önemli bir aktör olduğunu ve Cenevre'deki Suriye görüşmelerine katılacağını belirtmişti.

Elçiler, temsilciler ve uzmanlar seviyesinde 5 Mayıs'ta başlayan ve taraflarla ayrı ayrı yapılan Suriye görüşmelerinin ne zaman tamamlanacağı ile ilgili belirlenmiş bir tarih bulunmuyor.

Görüşmeler tamamlandıktan sonra Mistura, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a bir rapor sunacak.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler