YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM Suriye anlaşması imzalandı
Suriye devlet televizyonu da ateşkes protokolünün ön anlaşmasının imzalandığını duyurdu...
BM Suriye anlaşması imzalandı
19 Nisan 2012 / 15:56 Güncelleme: 19 Nisan 2012 / 15:56

Suriye devlet televizyonu da Suriye ile BM arasında ateşkes protokolünün ön anlaşmasının imzalandığını duyurdu.

El Ahbariye televizyonu, Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdad ile BM yetkilisi Guha Abhijit arasında başkent Şam'da Dışişleri Bakanlığı binasında protokolün ön anlaşmasının imzalandığını belirtti.

Kanal, anlaşmaya ilişkin detaylı bilgi vermedi.

Syria news adlı internet sitesindeki habere göre, Dışişleri Bakanlığı sözcücü Cihad Makdisi, ön anlaşmanın doğru yönde bir adım olduğunu söyledi.

BM ve Arap Birliği'nin Suriye temsilcisi Kofi Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, anlaşmanın, yalaşık 30 kişilik heyetin "tüm tarafların her türlü silahlı şiddetin durdurulmasını destekleme ve denetleme"yi nasıl yapacağını ve 6 maddelik Annan planının uygulanmasını kapsadığını belirtmişti.

Fevzi, İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı yazılı açıklamada, bugün müzakere edilen anlaşmayla gözlemcilerin çalışmalarıyla Suriye hükümetinin görev ve sorumluluklarının ana hatlarıyla belirlendiğini kaydetmişti.

Sözcü, ayrıca Annan'ın bazı muhalif şahsiyetlerle "silahlı muhalif grupların görev ve sorumluluklarıyla" ilgili anlaşmaya varmak için "benzer müzakereler"de bulunduğunu ifade etmişti. (AA)

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler