YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM: sorumlu Suriye yönetimi
BM: sorumlu Suriye yönetimi
29 Mayıs 2012 22:13
BM: Hula'daki katliamın sorumlusu Suriye yönetimi

BM'nin barışı koruma operasyonları şefi Herve Ladsous, Hula katliamında sorumluluğun ağır silah kullanan Suriye yönetiminde olduğunu belirterek, ''aynı zamanda (Esed rejimi yanlısı) Şebbiha milis gücününün de sorumluluğu bulunduğu yönünde güçlü şüpheler var'' dedi.

Ladsous, BM'de basın toplantısı düzenledi ve Suriye'deki durumla ilgili gazetecilere bilgi verdi.

Suriye'de hem yönetimin hem de muhalif güçlerin şiddete derhal son vermeleri ve 6 maddelik Annan Planı'nı uygulamaya sokmaları gerektiğini belirten Ladsous, Suriye'de terör gruplarının da bulunduğunu vurguladı.

Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu (UNSMIS) personelinin son derece tehlikeli şartlar altında çalıştığını dile getiren Ladsous, ''Suriye'de şiddet durmadı ama BM gözlemcilerinin varlığı şiddetin azalmasına yol açıyor'' dedi.

Son günlerde silahsız BM askeri gözlemcilerin hedef alındığı saldırılar düzenlendiğine dikkati çeken Ladsous, BM'ye ait zırhlı araçlar sayesinde personelin yaralanmadığını söyledi. Ladsous, bu kapsamda hem Suriye yönetiminin hem de muhalif güçlerin BM personelinin güvenliğini sağlama yönünde sorumlulukları olduğunu ifade etti.

Ladsous, Annan Planıyla ilgili bir soru üzerine ise ''6 maddelik Annan Planı tam olarak uygulanmalı. Başka seçenek yok, başka plan da yok, şu an başka B planı da yok'' diye konuştu.

Hula'daki katliamla ilgili soruara karşılık da Ladsous, geçen hafta Humus'ta bulunduğunu ve o bölgede BM'nin 28 askeri gözlemcisinin görev yaptığını belirtti.

Ladsous, Hula'nın da içinde bulunduğu Humus'ta ise 1 milyondan fazla kişinin yaşadığına değinerek, ''BM gözlemcileri Hula'da bombardıman olduğu için oraya ancak sabah erken saatte girebildi. Bu gözlemciler adli tıp uzmanı değil ama en azından gerçeklerin tespit edilmesine yardımcı oldular. Ayrıca gözlemcilerin bulunduğu yerlerde ağır silah kullanılmıyor ve şiddet olayları azalıyor'' dedi.

Hula'daki katliamda kaç kişinin hayatını kaybettiği ve saldırıda kimin sorumluluğunda olduğunun sorulması üzerine ise Ladsous, şunları kaydetti:

''Bize gelen resmi bilgiye göre Hula'da 108 Suriyeli hayatını kaybetti. Muhalif güçler ise bu sayının 116 olduğunu söyledi. Kurbanların bir kısmı ağır silah kullanımı ve bombardıman sırasında hayatlarını kaybetti. Ağır silahlara sahip olan sadece hükümet, o yüzden Hula'daki katliamda sorumluluk ağır silah kullanan Suriye yönetiminde. Kurbanların bir diğer kısmı ise kurşun ve bıçak yarasından hayatını kaybetti. Bunu kimin yaptığı ise daha az net ama burada (Esed rejimini destekleyen) Şebbiha milis gücününün de sorumluluğu bulunduğu yönünde güçlü şüpheler var.''

Herve Ladsous, ''Terör grupları gibi 3. tarafların Hula katliamında rol oynamış olabileceğini düşünmüyor musunuz '' sorusuna karşılık, bu yönde düşünmediğini ama bu seçeneği de tümden dışlamadığını belirtti.

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler