YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM: İsrail Filistin'in vergisini ödemeli
BM: İsrail Filistin'in vergisini ödemeli
16 Ocak 2015 19:00
BM Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jens Anders Toyberg-Frandzen, İsrail'in, Filistin adına topladığı vergilerin transferini durdurmasının Paris Protokolü'ne aykırı olduğunu söyledi.

BM Güvenlik Konseyi, Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Toyberg-Frandzen, İsrail'in 3 Ocak'ta Filistin adına topladığı yaklaşık 127 milyon dolarlık vergi gelirinin transferini durduğunu hatırlattı.

Söz konusu uygulamanın, Oslo Anlaşması'nın Paris Protokolü'ne aykırı olduğunu vurgulayan Toyberg-Frandzen, "İsrail'e derhal bu vergi gelirlerinin transferini başlatma çağrısı yapıyoruz" dedi.

Filistin-İsrail arasındaki sorunun çözümünde mesafe alınamadığını da kaydeden Toyberg-Frandzen, "tarafların karşılıklı eylemleri" nedeniyle çözümden giderek uzaklaşılmasının BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'u da endişelendirdiğini söyledi.

Toyberg-Frandzen, tüm taraflara ayrılığı daha da derinleştirecek adımlardan sakınmaları çağrısı yaptıklarını belirterek, uluslararası toplumun da iki devletli çözüm ve kalıcı barış için sorumluluk almasını istedi.

"Gazze'de ateşkes kırılgan"

Toyberg-Frandzen, İsrail'in Gazze saldırısının ardından varılan ateşkes anlaşmasından bu yana beş ay geçtiğini de ifade ederek, ateşkesin halen tehlikeli derecede kırılgan olduğunu kaydetti.

"Durum kış nedeniyle kötü"

Gazze'de insani koşulların kış nedeniyle çok kötü olduğunu anlatan Toyberg-Frandzen, "Gazze ağır kış şartlarının yaşandığı bir dönemde ciddi enerji sıkıntısı yaşıyor" diye konuştu. Gazze'nin imarı çalışmalarının da fon yetersizliğine rağmen sürdüğünü ifade eden Toyberg-Frandzen, 11 Ocak itibarıyla 38 bin kişinin BM-Filistin ve İsrail arasında kurulan mekanizmadan yararlanarak inşaat malzemesi edindiğini bildirdi. Toyberg-Frandzen, Kahire'deki toplantıda Gazze'nin inşası için verilen maddi yardım sözlerinin tutulmadığını da vurgulayarak ilgili ülkelerden taahhütlerini bir an önce yerine getirmesini istedi.

Etiketler: , , ,
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler