YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BM: İran'da insan hakları ihlalleri arttı
BM: İran'da insan hakları ihlalleri arttı
16 Mart 2015 21:40
BM İnsan Hakları İran Özel Raportörü Şahid, İran'daki insan hakları durumunun İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin göreve gelmesiyle daha kötüye gittiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları İran Özel Raportörü Ahmed Şahid, İran'daki insan hakları durumunun İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin 2013'te göreve gelmesiyle daha kötüye gittiğini belirtti.

BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, BM İnsan Hakları Konseyi'ne sunduğu İran raporu hakkında bilgi veren Şahid, ülkedeki insan hakları durumunun Ruhani döneminde artan idamlarla gittikçe kötüye gittiğini savundu.

Şahid, "İfade, din ve inanç özgürlüğü nedeniyle İran'da tutuklananların serbest bırakılması çağrımı tekrarlıyorum" diye konuştu.

İran'da idam edilenlerin sayısının arttığını ve geçen yıl ülkede 753 kişinin idam edildiğini ifade eden Şahid, İran'da 2012'de 580 kişi, 2013'te de 687 kişinin idam edildiğini hatırlattı.

Şahid, İran ile nükleer müzakerelerde anlaşma sağlanmasının ülkedeki insan hakları durumunun iyileşmesine katkı sağlayacağını söyledi.

İranlı yetkililere, idam cezalarının kaldırması çağrısında bulunan Şahid, İran'da geçen yıl idam edilenlerin neredeyse yarısının uyuşturucuyla bağlantılı suçlar nedeniyle bu cezayı aldığına dikkati çekti.

BM İnsan Hakları Konseyi'nde yaptığı konuşmada ise Şahid, "İran'da son 10 haftada 252 kişi idam edildi ve geçen sene idam edilenler arasında 13 genç de vardı" diye konuştu.

Şahid, "Ne yazık ki İranlı yetkililer, sivil toplum üyelerini hükümeti eleştirdikleri için tutuklamaya, dava açmaya ve hapse atmaya devam ediyor" ifadesini kullandı.

Şahid, 2011 yılında İran'daki insan hakları ihlallerini incelemek için atanmıştı.

 

AA

DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler